Audi TT Coupé 1.8 5V Turbo 180pk (1999)
autoreview
Signalement
Uitvoering | TT Coupé 1.8 5V Turbo 180pk |
---|---|
Versnellingen | 5, Handgeschakeld |
Bouwjaar | 1999 |
Jaar van aanschaf | 2008 |
KM-stand bij aanschaf | 146.300 km |
KM-stand laatst | 196.300 km |
ERVARINGEN
- 149.800 km
Nee, het was niet de bedoeling. En toch heb ik hem gekocht: een originele TT van 1999, zonder achterspoiler. Blauw van buiten, zwart leer van binnen. In smetteloze staat, met complete historie. Zo'n kans krijg je maar een keer: ik was zo verkocht, de auto ook!
Sinds aanschaf heb ik bijna 4.000 km gemaakt en de TT bevalt erg goed. Voordat ik de TT kocht, had ik er nog nooit mee gereden. Toch went het snel; een TT rijdt gemakkelijk. Alles voelt stevig aan, de versnellingsbak vraag een stevige hand en de koppeling gaat vrij zwaar. Samen met de prima sportstoelen draagt dat bij aan het idee van een auto die je aantrekt, waar je snel een mee bent. Uiteraard is de TT voorzien van automatische airco en zijn de lederen stoelen verwarmd. Dat bevalt wel prima na een koude nacht.
Hoewel de TT stevig is geveerd, is hij ook comfortabel. Je stapt na een lange rit gewoon fit weer uit. Dat komt mede doordat je de stoelen prima in kunt stellen, meestal staat hij lekker laag. De 180 pk's krijgen er goed snelheid in: de 1.8 heeft totaal geen moeite met de 1180 kg wegende auto. Nadeel is dat je veel te makkelijk veel te hard gaat. Gelukkig zit er cruisecontrol op, dat is op de lange ritten wel relax. Anders ga je ongemerkt flink zitten trappen, gewoon omdat het zo moeiteloos gaat. Ik heb bewust gekozen voor een voorwiel aangedreven TT. De quattro heeft een hogere nieuwwaarde, dus duurdere verzekering, weegt meer en verbruikt meer. Een retourtje Parijs, inclusief files en soms een stukje gasgeven, leverde zomaar een verbruik op van ruim 1 op 12. Met een beetje je best doen haal je zeker 1 op 13, op de korte stukken ligt het verbruik op gemiddeld 9 liter op 100 km: niet verkeerd naar mijn mening.
Nog nadelen? De TT is buitengewoon onoverzichtelijk. Inparkeren is lastig omdat je moeilijk kunt schatten waar de auto ophoudt. Even over je schouder kijken bij het invoegen en je ziet een dikke c-stijl. De A-stijlen zijn zo stevig dat er soms complete fietsers achter verdwijnen en de voorruit is klein en staat rechtop: dus extra vroeg voor het verkeerslicht wachten is wel zo slim, anders lig je op het dashboard om het groene licht te zien¦ Verder zit alles wat niet mooi is niet op de TT. Dus geen ruitenwisser achterop, dat is niet mooi. Waagt het niet een paaltje te raken, bumpers heeft hij niet. Parkeersensoren? Niet mooi, dus zit er niet op. Deuren zonder stijlen? Erg mooi, maar als je na een stevige regenbui de deur opentrekt, valt er een lading druppels op de stoel. Waar je dan vervolgens op gaat zitten. En boven de 120 neemt het windgeruis wel flink toe.
Om het verhaal positief te beëindigen: de auto is prima dagelijks bruikbaar, mede door de ruime koffer. Eventueel kun je de achterbank (waar je allen een klein kind op kwijt kunt) nog inklappen, en er is ruimte genoeg om met twee man op vakantie te gaan. Maar het mooiste blijft gewoon het design: en gezien de vele positieve reacties zijn veel mensen dat met me eens.
PROBLEMEN
- 149.800 km
Ruim 4.000 km gereden zonder problemen. Hopelijk blijft dat zo.
Update januari 2008
- 152.600 km
Na ruim 6000 km met de TT blijft het elke keer weer genieten. Het enige ‘probleem’ tot nu toe was een lampje dat vervangen moest worden. Omdat je er moeilijk bij kunt heb ik het in de garage laten doen; kostte nog geen vier tientjes maar bespaart je wel een hoop gedoe.
Verder viel op dat met de stevige vorst (tien graden vorst) de airco moeite heeft de ramen condensvrij te krijgen. Heb je airco na laten kijken, maar alles was oké.
- 157.900 km
Inmiddels heb ik de TT een half jaar en ben ik 12.000 km verder. De kilometers vliegen erop en ik moet zeggen dat ik geen moment spijt heb gehad van de aankoop. Geen probleemloze kilometers: de laatste tijd kwam de motor niet goed op temperatuur en bleef de meter net boven de 70 hangen. De thermostaat is vervangen en het probleem is over.
Laatst nog een trip gemaakt naar de Nürburgring: op de heenweg lekker via de autobahn, even kijken of alle paarden nog wakker zijn. Het verbruik stijgt boven de 150 wel. Dan kun je beter binnendoor weggetjes pakken: op de terugweg ben ik via Adenau binnendoor naar België gereden langs Saint Vith. Echt, 50 kilometer lang slingerwegen, haarspeldbochten en schitterende dorpjes, vakwerkhuizen en prachtige natuur: ik heb een uur lang met een big smile zitten sturen. Door het hoge koppel vanaf lage toeren sleur je de auto met het grootste gemak naar boven; door de nauwkeurige besturing is de TT perfect te plaatsen. Echt dik genieten dus.
- 167.400 km
Update 167.400
Na een jaar TT een nieuwe update. De laatste maanden wel wat kosten gehad: onder andere vier nieuwe banden gemonteerd. Wat een verschil: dat rijdt echt tien keer beter, had ik veel eerder moeten doen. Ik heb gekozen voor Dunlop SP sport Max: vooral op nat wegdek is er veel meer grip en de afrolgeluiden zijn een stuk minder. En ze zien er prachtig uit.
Onlangs heeft de TT een kleine beurt en een verse apk gehad: zoals verwacht waren er geen bijzonderheden. Soms loopt bij filerijden de temperatuur op: er is een nieuwe sensor gemonteerd waarna het beter gaat. Alleen soms bij filerijden met de airco uit loopt hij op. Een oorzaak heb ik nog niet kunnen vinden, de garage ook niet.
Een paar maanden geleden zag een buurman de TT over het hoofd en haalde de zijkant en de voorkant open: auw! Spatbord, bumper en koplamp flink beschadigd. Gelukkig is het vergoed door zijn verzekering, maar er zit nu dus een nieuwe koplamp op en eentje met bijna 170.000 vliegen en steenslag. Beetje jammer, want dat blijf je zien. Het is dat zo’n koplamp 400 euro kost, anders zou ik nog een nieuwe monteren...
- 176.500 km
Update 176.500
De winter is weer voorbij: tijd voor een update. Geen grote kosten gehad, op een setje winterbanden na. Met 180 pk op de voorwielen is er bijna niet te rijden als er een pak sneeuw ligt. De winterbanden om de originele velgen laten leggen, want het moet er wel een beetje netjes uitzien. Het was voor het eerst dat ik winterbanden liet monteren: wat een verschil! Ook met regen is het weggedrag merkbaar beter. Helaas was bij het monteren van de banden een wielnaafdop zo beschadigd, dat hij ergens in de buurt van Brussel eraf is gevlogen. En dan rijdt je dus met drie wielnaafdoppen rond. Vervolgens kom je er achter dat een andere dop ook niet meer goed is vast is te zetten, dus heb je er nog twee… Een nieuw setje van 4 stuks bij de dealer besteld. Kosten: 80 euro.
Winterklaar
- 187.600 km
De teller gaat richting de 190.000: tijd voor een update. De AutoWeek-lezers is het misschien opgevallen: in juni was mijn TT het onderwerp van de rubriek klokje-rond. De Audi is helemaal doorgelicht door de TUV in Apeldoorn en hun conclusie was: een goede auto. De enige punten waren een te hoog vochtgehalte in de remvloeistof en de remschijven aan de achterzijde zaten op de minimale maat. Kort daarop heeft de TT een grote beurt gehad en toen zijn deze aandachtspunten gelijk meegenomen. In mei was de distrubutieriem al vervangen, dus in een paar maanden tijd aardig wat kosten gehad.
Half november zijn de winterbanden er weer ondergegaan. Omdat ik een set velgen had en twee sets banden, moest ik twee keer per jaar naar de bandenboer om banden te wisselen. Niet echt handig en daarom heb ik een setje RS4 velgen erbij gekocht. Het staat geweldig, maar ze zijn niet echt praktisch… Zeven dubbele spaken en dat keer vier: je bent even bezig om ze schoon te houden...
Temperatuurproblemen
- 192.450 km
De laatste tijd bij file-rijden had de TT moeite de temperatuur op 90 te houden: na een tijde liep de meter op tot boven de 110 graden. De garage kon niets vinden, de Audi dealer heeft hem aan de testkast gehangen, maar geen resultaat.
Uiteindelijk kwam ik via het TT-forum bij Remco Nieuwenhuis in Ermelo terecht. Ze hebben veel ervaring met dit model TT en kennen alle kwaaltjes. Hij heeft uiteindelijk de oplossing gevonden. Eerst bleek de koelfan kapot te zijn. Deze is vervangen, maar geen resultaat. Vervolgens een relais die de fan aanstuurt: geen resultaat. Uiteindelijk bleek dat er ook nog een zekering die voor het relais zit kapot te zijn. Deze is vandaag vervangen en nu ziet het er naar uit dat alles weer helemaal perfect werkt. Complimenten voor Remco Nieuwenhuis: ze hebben het voor een zeer schappelijk tarief allemaal in orde gemaakt.
Laatste update: TT verkocht
- 196.300 km
De laatste update: de TT is namelijk verkocht. Ik kon mijn TT voor een hele mooie prijs kwijt en dan is het nu of nooit.
Hoe zijn die drie jaren en exact 50.000 km TT bevallen? In een woord: super. Of zoals AutoWeek het ooit in een test schreef: Totaal Top. Ondanks wat kleine gebreken heeft de TT het prima gedaan. De grootste kosten in die drie jaren waren een nieuw set banden (500 euro), de distributieriem vervangen (400 euro) en het koelsysteem vervangen (450 euro). Daarnaast jaarlijks een beurt. In totaal dik 2000 euro kosten gehad in drie jaar. Dat is best veel geld, maar het plezier dat je hebt als je met zo’n auto rond rijdt is onbetaalbaar. Het gemiddelde verbruik over 50.000km is 1:10,9. In de winter haal je net 1:10, maar in de zomer op de wat langere afstanden haal je makkelijk 1:12 of zelfs nog beter.
Wat de opvolger geworden is? Wederom een Audi TT, ditmaal een dakloze versie en een paar jaartjes jonger. Binnenkort ga ik daar een review over schrijven.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.