Grote zorgen over Alfa Romeo
Geschokt, dat was toch wel mijn reactie toen ik de Europese verkoopcijfers van Alfa Romeo van de afgelopen twee maanden zag. In februari verkocht Alfa Romeo in heel Europa slechts 7.855 auto's. Dat was een daling van een ontnuchterende 29,7 procent ten opzichte van dezelfde maand in 2011. En dan nog wat schokkend vergelijkingsmateriaal: Audi verkocht in februari 44.354 auto's, BMW (zonder Mini) 38.083 en Volvo 15.635 stuks. En dan kan Alfa Romeo met de Mito nog aantallen maken in het B-segment: BMW en Volvo hebben daar geen auto in het gamma.
De daling is extra schokkend als je bedenkt dat de volumemodellen van Alfa Romeo nog behoorlijk vers zijn. De Mito is halverwege z'n levenscyclus en de Giulietta is er zelfs nog maar twee jaar. Dat zijn de twee volumemodellen van Alfa Romeo voor de komende jaren en verkopen van die modellen zullen dus alleen nog maar dalen.
De 159 staat nog op de prijslijst, maar je kunt beter de afschrijving aan een Alfist laten en een drie jaar oude kopen. In de basis een aardige auto, maar hij is de aansluiting met de top van het segment al jaren kwijt. Met een introductie in München sloeg Alfa Romeo bij het begin van de carrière van de 159 oorlogstaal uit richting BMW, maar het merk heeft nooit een seconde wakker gelegen van het alternatief uit Milaan.
De ellende houdt niet op, want de 159-opvolger Giulia wordt telkens maar uitgesteld. En als die er is, heeft Alfa Romeo dan de middelen om 'm daadwerkelijk de kwaliteiten van een 3-serie, A4, C-klasse of een S60 te geven? Alfa Romeo heeft in het verleden competitieve auto's onweerstaanbaar gemaakt met zeer fraai design (147, 156), maar de laatste tijd mist het Alfa Romeo-design bij nader inzien toch de X-factor van vroeger. Dus of die troefkaart er in de toekomst wel is?
Het kan niet anders dan dat ze in Italië toch ook wel de nodige slapeloze nachten hebben gehad over de verkoopcijfers van Alfa Romeo. Ik begin me af te vragen: zou een verkoop aan 'dat concern uit Wolfsburg' niet de beste optie voor alle betrokken partijen zijn?