Test: Kia ProCee'd (2013)

Iets meer siroop, graag

50 reacties

Video
AutoWeek 14 2013
AutoWeek 14 2013

Je leest het in AutoWeek 14 2013

Een vier centimeter lagere daklijn dan de vijfdeurs en Sportswagon, vettere bumpers en een stoerdere neus: qua uiterlijk belooft de Kia ProCee'd in ieder geval heel wat lekkers. Maar rijdt-ie ook beter dan zijn 'gewonere' broertjes? Kijk hier naar de eerste video-impressie van Nederland!

Toch weet die Peter Schreyer dondersgoed waar hij mee bezig is. De van oorsprong Duitse hoofdontwerper is inmiddels zo belangrijk voor het merk Kia dat hij onlangs tot president werd benoemd, en wat ons betreft is er geen auto die de invloed van Schreyer zo goed toont als deze nieuwe ProCee'd. Want hoewel de driedeurs Cee'd een directe afgeleide is van de vijfdeurs en Sportswagon, is het de ontwerpers gelukt om hem echt een eigen uitstraling te geven. De andere bumpers en chroomkleurige inzetjes tussen de grille en de koplampen zijn slechts onderscheidende details, de boodschap van deze auto schuilt in zijn algehele silhouet. Lager en sportiever, maar bovenal met meer sex appeal dan zijn nog wat voorzichtig getekende voorganger. Kind van dezelfde vader, maar met een heel ander karakter.

Jammer genoeg blijft die afwijkende persoonlijkheid in het geval van deze ProCee'd steken op uiterlijke zaken. Want onderhuids is de driedeurs helemaal gelijk aan zijn meer alledaagse broertjes; de technische layout van het onderstel komt overeen en ook de spoorbreedte is gelijk aan die van de hatchback. Is dat jammer? Ergens wel, want we moeten niet denken dat de ProCee'd stukken strakker is dan een standaard Cee'd. Wat dat betreft lijkt de eerste belofte al aan diggelen. Maar we moeten niet te snel oordelen, want het bochtengedrag is wel degelijk beter; de ProCee'd profiteert namelijk van een lager zwaartepunt dan zijn familieleden, en dat zorgt voor een auto die simpelweg strakker door een bocht gaat. De techniek hoeft minder hard zijn best te doen om weerstand te bieden aan de zijdelingse zwaartekracht, en zodoende gaat de ProCee'd aangenaam evenwichtig een bocht door.

Aanmaaklimonade

Hij ligt weliswaar stevig op de weg en wijkt dankzij vrij brede banden niet snel van de ingezette lijn af, maar dat maakt de ProCee'd niet meteen een geduchte opponent van concurrenten als de Opel Astra GTC en Renault Mégane Coupé. Zowel de Duitser als de Fransman stuurt scherper een bocht in dan de Kia, en toont op hogere snelheden meer mechanische grip. Het grootste verschil met de concurrentie is echter nog het gevoel dat de ProCee'd biedt in zijn bediening. Of beter gezegd; het gevoel dat hij mist. De besturing is (zoals bekend van de Cee'd) instelbaar in drie standen, maar ongeacht de instelling voert het stuurwiel geen lekker lopend gesprek met de voorwielen. In zowel Comfort, Normal als de kunstmatig zware Sport-stand is het lastig om in te schatten hoeveel je precies moet insturen, waarna je in de bocht moet corrigeren omdat de auto al naar gelang de omstandigheden meer of minder beweegt dan je verwacht. Slecht is het niet, maar het kan nog zo veel beter…

Wat sturen betreft kun je de nieuwe Kia ProCee'd dus goed vergelijken met aanmaaklimonade; waar de 'normale' Cee'd precies voldoende smaak heeft – niet te zoet, niet te smakeloos – had zijn spannende broertje best iets meer siroop in de mix mogen hebben. Iets spannender, net wat brutaler. Opel geeft de Astra GTC bijvoorbeeld een andere, meer responsieve voorwielophanging dan de vijfdeurs hatchback, en dat geeft de auto meteen een nóg grotere meerwaarde. Kia gaat diezelfde aanpak overigens hanteren bij de komende ProCee'd GT, die wél een aangepast onderstel krijgt en een dus wat extremer pad bewandelt. Die toevoeging is welkom, wij zijn benieuwd.

Die GT brengt sowieso meer smaak in de keuken van de ProCee'd, want die variant verschijnt met een 204 pk sterke turbomotor. Tot die tijd maakt de 'gewone' ProCee'd gebruik van de motoren uit de andere modellen, waarbij benzinerijders kunnen kiezen uit een direct ingespoten 1.6 met 135 pk en dieselaars worden bediend met een 128 pk sterke machine. Wij reden de benzinemotor en die past goed in de Cee'd, al moet je ook hier geen brandende lippen verwachten van de kruiden die Kia in het gerecht stopt. De krachtreserve is niet overdreven en qua souplesse haalt de 1.6 GDi het niet bij veel moderne turbomotoren, maar afgezien daarvan kun je op rationele gronden weinig op de motor aanmerken.

Rationeel

Maar hoe rationeel is een Kia ProCee'd? Mensen die de meeste waar voor hun geld willen, hijsen hun gezinnetje immers toch wel in een Cee'd Sportswagon. Bij de ProCee'd stap je nu eenmaal wat makkelijker heen over het gebrekkige zicht naar achteren en lange portieren die lastig zijn in krappe parkeervakken. Al is het goed om te weten dat de achterbank – ondanks de aflopende daklijn – twee heel redelijke plaatsen biedt en de achterbak riant genoeg is. Dus mocht je een ProCee'd als gezinsauto of stedentripmobiel willen inzetten, dan is dat met een beetje doorzettingsvermogen redelijk te doen.

Op emotioneel vlak valt er concluderend nog wel wat te winnen voor de tweede generatie Kia ProCee'd, maar onder de streep is deze auto wel degelijk rationeler dan zijn lekkere looks doen vermoeden. Kijk maar eens naar zijn prijs: de instapversie kost even veel als die van de vijfdeurs Cee'd, riant onder de 20 mille dus, en dat betekent dat je voor een ruime 25.000 euro echt een heel dik aangeklede versie voor je deur kunt zetten. Dat is ontegenzeggelijk een sterk punt van deze auto, want bij de concurrentie begínt het feest pas rond die prijs. Door de technisch gelijke basis heeft Kia de ProCee'd dus aangenaam betaalbaar weten te houden en dat is een goede zaak. Mensen die lekkerder willen sturen, moeten dan maar wachten of de ProCee'd GT straks wél aan de hogere verwachtingen zal voldoen.

Kia Cee'd
Kia Pro Cee'dKia Pro Cee'dKia Pro Cee'dKia Pro Cee'dKia Pro Cee'dKia Pro Cee'd

PRIVATE LEASE Kia Ceed

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (50) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum