Fiat 500L 1.4 T-Jet Beats Edition
Twijfelaar
- Albert-Jan Cornelissen
- Eerste rijtest
Met zijn carrosserie die het midden houdt tussen een MPV en een SUV is de Fiat 500L geen auto waarop je direct verliefd wordt. Maar hij heeft een hoop kwaliteiten in huis. Een extra hippe Beats Edition moet hem verder opstuwen in de vaart der volkeren, net als een tweetal nieuwe motoren. De benzinevariant daarvan is heel fijn, maar daar hangt wel een prijskaartje aan.
Nee, een klassieke schoonheid kan de 500L onmogelijk worden genoemd. In navolging van wat Mini met de SUV-achtige Countryman deed, rekte Fiat het lijnenspel van de 500 maximaal op om een kruising tussen een MPV en een SUV te creëren. Het eindresultaat is net zo smaakgevoelig als bij zijn Britse voorbeeld en opponent. Voor hipsters die wel trek hebben in deze extravagante Italiaan, is er nu de mogelijkheid om er nog een schepje bovenop te doen met het nieuwe topmodel van de range, de Beats Edition.
Deze is gebaseerd op de 500L Trekking en voorzien van diverse styling- en uitrustingsupgrades voor een meerprijs van ¤ 3.200. Wat krijg je voor dat geld? Zoals de naam al zegt onder andere een geluidssysteem met een vermogen van 520 watt en zeven speakers, waarmee ook de Amerikaanse rapper en producer Dr. Dre zich heeft bemoeid. Aan de buitenkant is deze versie van de 500L voorzien van een two-tone-lak (grijs met zwart dak of zwart met grijs dak).
Van de eerste variant bestaat ook een matte uitvoering. De kappen van de buitenspiegels, de deurgrepen en de kofferklepgreep zijn metaalkleurig. Tevens zitten er rode strepen op de buitenspiegelkappen en staat de 500L op zwarte 17-inchwielen, waarachter rode remklauwen schuilgaan. Niet alleen vanbuiten onderscheidt hij zich van zijn gewonere broeders. Aan boord zien we een matgrijs dashboard en een volledig in zwart uitgevoerd interieur. Het zitmeubilair is bekleed met een combinatie van stof en leer, en afgewerkt met rode 500-logo's.
Zegen
Belangrijker nieuws betreft de twee nieuwe motoren. De 1,6-liter Multi-Jet heeft een nieuwe turbo en levert 120 in plaats van 105 pk, en een koppel van 320 Nm. De dieselmotor voldoet voortaan aan de Euro 6-emissienorm. De nieuwe benzinemotor is groter nieuws, aangezien de 500L vooral bij particuliere kopers in de smaakt valt. Benzinekopers hadden tot nu toe de keuze uit de zuinige, maar niet bijster geraffineerde Twin-Air-tweecilinder met 105 pk en een 1,4-liter viercilinder die plezieriger loopt, maar door zijn fors hogere CO2-uitstoot maar liefst ¤ 4.000 duurder is, terwijl je 10 pk mínder krijgt.
Akkoord, daar kreeg je wat meer uitrusting voor, maar het verschil blijft belachelijk groot. Nu is er een alternatief voor de Twin-Air in de vorm van de 1,4-liter T-Jet, een viercilinder turbomotor met 120 pk. Al na enkele meters rijden is duidelijk dat deze motor ten opzichte van de pruttelende tweecilinder een zegen is. De turbomotor doet beschaafd zijn werk en begint er bij lage toerentallen al enthousiast aan te sleuren. Hij zorgt in de gereden Beats Edition voor een top van 183 km/h en een acceleratie van 0 naar 100 km/h in 11 seconden. Niet héél indrukwekkend, maar het soepele karakter van de motor zorgt ervoor dat je niet snel het gevoel hebt dat je vermogen tekortkomt.
Bovendien produceert hij een lekker sportief geluidje en zorgt hij ten opzichte van de Twin-Air-motor voor veel meer rust in het interieur. Er zijn minder vibraties voelbaar en bij 120 km/h draait de motor krap 3.000 toeren per minuut. Ondanks de hoge bouw en 'n groot frontaal oppervlak valt het met het windgeruis alleszins mee, zodat het lekker stil is aan boord. Comfort wordt door de Fiat 500L met een hoofdletter C geschreven.
De vering weet goed raad met zowel korte als lange oneffenheden, waarvan het Italiaanse wegdek waarop we onze eerste meters maken er een hoop heeft. Jammer dat de voorstoelen een tikje vormeloos zijn en weinig zijdelingse steun geven, maar de zachte kussens zorgen desondanks voor een prettige zit. Dankzij de hoge zitpositie en het vele glas rondom is het zicht rondom top, wat het welbevinden ook ten goede komt.
Dwarsligger
De keerzijde van al dit comfort is dat de 500L qua dynamiek duidelijk zijn meerdere moet erkennen in rivaal Mini Countryman. Of dat een nadeel is, moet ieder voor zich bepalen, het is maar net wat je zoekt in een auto. De hoge koets (net als bij de Trekking is het onderstel met 2 cm verhoogd) rolt nogal om de lengteas in snel genomen bochten, maar de allergrootste dwarsligger is toch wel de lichte, gevoelloze besturing. Waarom deze auto een City-stand heeft, waarin de besturing nóg lichter werkt om het manoeuvreren op lage snelheid te vereenvoudigen, is ons dan ook een raadsel.
Een ander belangrijk minpunt van de 1,4-liter T-Jet is zijn prijs. Fiat had ervoor kunnen kiezen om de zuiniger 1,4-liter Multi-Air met 140 pk, die we uit onder meer de Bravo kennen, in de 500L te hangen, maar het merk heeft voor dit blok gekozen omdat het een keuze voor lpg wilde bieden. En daartoe kon de turbomotor eenvoudiger worden aangepast. Met die 1,4 T-Jet schiet het Italiaanse merk zich in ieder geval wat de Nederlandse markt betreft echter in de voet als gevolg van het pittige gemiddelde verbruik van 6,9 liter per 100 km (Beats Edition/Trekking: 7,0) en de overeenkomstig hoge CO2-uitstoot van 159 (Beats Edition/Trekking: 163) gram per kilometer. Daardoor moet je minimaal ¤ 25.395 op tafel leggen, wat neerkomt op een meerprijs van ¤ 7.100 ten opzichte van de basisversie van de Twin-Air. En dat maakt deze motorisering in ons land praktisch onverkoopbaar. En dat is bijzonder jammer, want die 1,4-liter turbomotor, gekoppeld aan een soepele en direct schakelende zesversnellingsbak, is de Fiat 500L op het lijf geschreven.
Video
Helaas kunnen wij deze video niet weergeven, omdat je niet akkoord bent gegaan met de
cookie voorwaarden.
Onze video speler heeft rechten nodig voor de "Social Media".
Wijzig je cookie instellingen
Had je deze auto's al gezien?
Lezersreacties (30) (gesloten)
De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.