Flipper regeneratief remmen Kia EV6
 
Nieuws

Deze instelling blijkt levensgevaarlijk bij elektrische auto’s

Pedaalverwarring

Elektrische auto’s staan bekend om hun stille aandrijving, snelle acceleratie en comfortabele rijgedrag. Toch waarschuwen Duitse onderzoekers dat juist enkele typische eigenschappen van EV’s kunnen bijdragen aan levensgevaarlijke verkeersongevallen.

Dat blijkt uit een onderzoek van de Duitse ongevallenonderzoekseenheid van verzekeraars (UDV). De onderzoekers analyseerden bijna vijfhonderd ernstige ongevallen met elektrische auto’s en vergeleken die met ongevallen waarbij identieke modellen met een verbrandingsmotor betrokken waren.

Opvallend was dat relatief veel ongelukken plaatsvonden tijdens het optrekken. Ook aanrijdingen met voetgangers kwamen vaker voor bij het accelereren, achteruitrijden of afslaan in de schemering en in het donker.

One-pedal-drive zorgt voor ernstige ongevallen

Volgens de onderzoekers speelt de zogeheten one pedal drive mogelijk een rol. Bij deze rijmodus remt de auto sterk af zodra de bestuurder het gaspedaal loslaat. Daardoor hoeft het rempedaal tijdens normaal rijden veel minder vaak te worden gebruikt. Bij elektrische modellen van bijvoorbeeld Hyundai of Kia kun je de sterkte van de regeneratie instellen met behulp van flippers bij het stuur.

De UDV vermoedt dat sommige bestuurders hierdoor in de war raken in noodsituaties. In plaats van het rempedaal in te trappen, drukken zij per ongeluk het gaspedaal dieper in. De auto versnelt dan juist, waardoor een botsing ernstiger kan uitpakken.

Kans op pedaalverwarring

Bijna de helft van de bestuurders die betrokken waren bij deze ongevallen was ouder dan 75 jaar. Volgens UDV-onderzoeker Kirstin Zeidler wijst het onderzoek erop dat gewenning aan rijden met één pedaal de kans op pedaalverwarring in een noodsituatie kan vergroten. De onderzoekers benadrukken dat dit nader onderzocht moet worden.

Daarnaast blijkt dat voetgangers elektrische auto’s soms te laat opmerken. Omdat EV’s bij lage snelheden nauwelijks geluid produceren, kunnen ze in drukke of slecht verlichte situaties minder goed worden gehoord.

Renault Bidirectional Zoe

Kunstmatig geluid toch niet luid genoeg

Sinds juli 2019 moeten nieuwe elektrische auto’s in de Europese Unie daarom zijn uitgerust met een Acoustic Vehicle Alerting System (Avas), dat kunstmatig motorgeluid produceert. Volgens de UDV is het de vraag of deze waarschuwingsgeluiden in de praktijk luid genoeg zijn of duidelijk genoeg aangeven uit welke richting een auto komt.

Toch betekent het onderzoek volgens de onderzoekers niet dat elektrische auto's onveiliger zijn dan auto's met een verbrandingsmotor. Op sommige punten scoren ze zelfs beter.

Elektrische auto als geheel niet onveiliger

Zo blijken inzittenden van kleinere elektrische auto’s bij een ongeval vaak beter beschermd tegen de impact ervan. Dat komt vooral doordat EV’s door hun zware accupakket meer wegen dan vergelijkbare benzine- of dieselauto’s. Zwaardere auto’s bieden hun eigen inzittenden doorgaans meer bescherming, al kan dat bij een botsing juist wel weer nadelig zijn voor andere weggebruikers.

Ook viel op dat bestuurders van elektrische auto’s gemiddeld voorzichtiger en risicobewuster rijden dan automobilisten in het algemeen. Of dat komt door het type bestuurder of door de eigenschappen van de auto, konden de onderzoekers niet vaststellen.

Lees ook

Lezersreacties (25)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.