2011: hoogste aantal auto's sinds 2000

Kia Picanto multitest
Met een voor Nederlandse autobegrippen ongekende eindsprint in december is het jaartotaal voor de autoverkopen in 2011 geëindigd op 555.920 registraties. Hiermee gaat het zojuist afgesloten de boeken in als het beste autojaar sinds het jaar 2000 en het op vijf jaar na beste autojaar ooit in ons land. Dit blijkt uit cijfers van dataprovider RDC, bewerkt door bureau AUMACON.

Dit verrassend goede eindresultaat komt grotendeels op het conto van de zakelijke markt. Gelokt door de lage fiscale bijtellingen wisselden veel leaserijders het afgelopen jaar van zakenauto. Vooral zuinige dieselauto's (zoals de VW Polo BlueMotion en Opel Corsa ecoFLEX, waarop een bijtelling van 14 procent geldt) waren in trek. In totaal leverden de Nederlandse autodealers in 2011 ruim 193 duizend nieuwe leaseauto's af, in 2011 waren dat er nog maar ruim 141 duizend; een toename van liefst 37 procent. Daarentegen bleef het aantal door particulieren gekochte auto's vrijwel gelijk op 233 duizend stuks. De resterende auto's werden afgeleverd aan fleetowners en verhuurbedrijven of waren voor eigen gebruik van de autobranche.

Klein en zuinig
Het merk Volkswagen verkocht in 2011 de meeste nieuwe auto's (60.861 stuks, marktaandeel 10,95%), gevolgd door Peugeot (46.038/8,28%), Renault (44.510/8,01%), Opel (41.236/7,42%) en Ford (41.050/7,38%). Volkswagen is hiermee voor de achtste maal op rij het bestverkochte automerk op de Nederlandse markt. Het merk nam deze positie in 2004 over van Opel dat tot dan toe liefst 36 maal onafgebroken de verkooplijst aanvoerde.
De Nederlandse consumenten hebben in 2011 massaal gekozen voor 'klein' en 'zuinig'. De A- en B-segmenten waren jarenlang samen hooguit goed voor een derde van de totaalverkoop, in 2011 steeg hun aandeel naar 55 procent. Deze ontwikkeling wordt enerzijds gestimuleerd door voortgaande vergrijzing en gezinsverdunning, maar de belangrijkste stimulansen kwamen toch rechtstreeks vanuit het Ministerie van Financiën; de kortingen op de MRB en BPM alsook de mogelijkheden voor lagere bijtelling hebben het autokeuze op spectaculaire wijze beinvloed. Echter, de pessimistische verkoopverwachting van de brancheorganisaties (men ging aanvankelijk uit van 480 duizend stuks voor 2011) mag met dit mooie jaarresultaat dan wel geloochenstraft zijn, de gemiddelde autodealer ziet door de downsizing van de marktvraag en het teruglopende onderhoud zijn winstgevendheid steeds meer onder druk komen te staan. Naar verwachting van de Bovag zal de winstgevendheid van de gemiddelde autodealer in 2011 met ruim een derde dalen.

Lees alles over de Nederlandse autoverkopen van 2011 op www.dealersupportnet.nl

Lezersreacties (42)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.