Mazda 3 Sedan SkyActiv-D 2.2 150 GT-M (2017)
autoreview
Signalement
Uitvoering | 3 Sedan SkyActiv-D 2.2 150 GT-M |
---|---|
Versnellingen | 6, Handgeschakeld |
Bouwjaar | 2017 |
Jaar van aanschaf | 2023 |
KM-stand bij aanschaf | 93.375 km |
KM-stand laatst | 154.000 km |
GRUNDLICH
- 94.764 km
Na afscheid te hebben genomen van mijn oude Peugeot 308 SW zitten de eerste 1000 kilometer erop met de Mazda. We moeten nog een beetje aan elkaar wennen, maar ik denk dat het wel goedkomt.
De Mazda is een zakelijker auto dan de Peugeot. Niet zoveel “joie de vivre” zullen we maar zeggen. En om heel eerlijk te zijn mis ik dat wel een beetje. De Peugeot was zacht, comfortabel, soepel, smeuïg. De Mazda is, tsja, hoe zal ik het zeggen? GRÜNDLICH. Met hoofdletters inderdaad.
De Mazda is hard geveerd, je voelt alles, maar op een goede manier. De Mazda stuurt direct. Ook daar voel je alles, en ook op een goede manier. De koppeling is soepel en zeer goed te doseren. De handgeschakelde 6-bak is akelig nauwkeurig en precies. De 2.2 liter dieselmotor is krachtig met meer dan genoeg vermogen en koppel. De stoelen zijn super, de uitrusting meer dan compleet en alles werkt perfect samen, er is geen ongerijmdheid te bespeuren in het gehele samenspel van mens en machine. Ik heb niks te klagen.
En toch, misschien is dat het juist wel, dat er niks te klagen is. Zonder emotie, geen gevoel het ontbreken van ups en downs die bij het leven horen. Is het dan alles goud dat er blinkt aan de horizon? Is er dan niks te klagen? Jawel, ik heb altijd wat te klagen want ik ben nou eenmaal een zeurpiet. Het is ook nooit goed.
De brandstoftank. Die is een beetje klein. Samen met het verbruik (tot nog toe 1:21,1) leidt dat tot een actieradius van bijna 800 kilometer. Dat ben ik niet meer gewend. Nu moet ik twee keer in de week tanken. De i-Stop functie, het systeem dat de motor moet doen afslaan als je stilstaat voor bijvoorbeeld een stoplicht, werkt niet. Althans, de motor slaat nooit af voor het stoplicht, en dat is niet erg milieuvriendelijk. De navigatie is niet handig, niet in het bedienen maar vooral de verkeersinformatie en andere online diensten zijn, op z’n zachts gezegd, niet echt nuttig omdat ze niet accuraat zijn. En dan nog het aansluiten van de WiFi hotspot die benodigd is voor die online diensten, die nooit automatisch verbindt, ik moet elke keer weer opnieuw het wachtwoord ingeven en verbinden en pas dan beschik ik over de online diensten van het navigatiesysteem. Dat gaan we maar omzetten in Android Auto denk ik.
Hoe dan ook, ik ben blij met mijn nieuwe Mazda 3. Ik hoop dat ik de minder goede verbruikscijfers in vergelijking met mijn oude Peugeot kan compenseren met een grotere betrouwbaarheid en daarmee minder kosten, maar chiptuning zit toch ook nog in mijn achterhoofd. Dat kan de motor ook nog wat zuiniger maken terwijl het meer koppel en vermogen biedt voor het trekken van de caravan. De tijd zal het leren.
Rijhulpsystemen: vloek of zegen?
- 98.500 km
Gisteren, 15 mei 2023, had ik de auto precies een maand in mijn bezit. In die maand heb ik 4900 km gereden. De Mazda en ik hebben elkaar dus iets beter leren kennen, we worden zelfs een beetje vrienden. Ik roem de wegligging, het strakke sturen, de fijne koppeling en versnellingsbak, de fijne stoelen met verwarming en prima zit, en, misschien wel mijn grootste geluk: stuurverwarming. Ik denk dat ik nooit meer een auto zonder wil. Ook heb ik de auto laten chiptunen. Daardoor beschik ik inmiddels over 180 pk en 480 Nm en dat is meer dan voldoende om de caravan af en toe te trekken.
De Mazda beschikt over een uitgebreide set veiligheidsvoorzieningen, laat ik ze maar rijhulpmiddelen noemen. Ze beschikken over allerlei exotische benamingen en hebben zo mogelijk nog exotischer afkortingen. Ik ben er meestal niet gelukkig mee. Onwillekeurig doen ze aan mijn vrouw denken. Die weet ook altijd alles beter. Zo schrijft de Mazda mij gewoonlijk na 30 minuten rijden een pauze voor: een belletje rinkelt en in de HUD verschijnt de boodschap “Het is tijd voor een pauze!” Zo vertelt de HUD mij ook wanneer ik moet remmen en dat ik mijn handen aan het stuur moet houden. Zelfs wanneer ik mijn handen aan het stuur heb. Net zoals mijn vrouw is de Mazda niet gerust te stellen. Dat ik al 42 jaar mijn rijbewijs heb, miljoenen kilometers ervaring, en 25 schadevrije jaren, het is allemaal tevergeefs: REM! HOUD JE HANDEN AAN HET STUUR! TIJD VOOR EEN PAUZE!
Tot overmaat van ramp trekt ook het Lane Departure Warning System (wie heeft die term bedacht?) aan het stuur als ik maar een millimeter van de ideale lijn afwijk. Nee, het is echt niet leuk. Gewoonlijk had ik van het werk op weg naar huis even rust, maar ook dat is nu voorbij. Niet alleen mijn baas en mijn vrouw dragen mij op wat ik wanneer moet doen, mijn auto doet het inmiddels ook. Bij mijn volgende carrièreswitch kies ik voor het kluizenaarschap.
Ik rijd gewoon verder en trek me niet te veel aan van alle rijhulpsystemen. Binnenkort zal ik eens wat tijd besteden aan het doorgronden van het instellingenmenu met als doel een aantal van deze systemen uit te schakelen. Dat zal me weer rust geven achter het stuur zodat ik tenminste nog een beetje rust heb op de dag. Ondanks alles blijft de Mazda een fijne auto. De wegligging, het strakke sturen, de fijne koppeling en versnellingsbak, de fijne stoelen met verwarming en prima zit. Alles even degelijk, precies, solide, betrouwbaar. GRÜNDLICH. Met hoofdletters.
Sprakeloos
- 125.305 km
Deze auto heb ik nu 6 maanden in bezit, en heb er 32000 kilometer mee gereden. De auto heeft inmiddels een grote beurt gehad en een airco service. Alles is geheel probleemloos verlopen. Wat een zegen in vergelijking met mijn vorige auto, een Peugeot 308 SW, waar ik een vermogen aan onderhoudskosten aan heb betaald. Niet alleen is de Mazda een fijnere auto om mee te rijden, het is vooral een degelijker auto om mee te rijden. Het lijkt erop dat men bij Mazda de woorden "kwaliteit" en "betrouwbaarheid" altijd in hoofdletters spelt.
Goede wijn,,.
- 154.000 km
Goede wijn behoeft geen krans. Een volkomen probleemloze, betrouwbare, degelijke auto. Inmiddels 60000 kilometer mee gereden in het afgelopen jaar. Grote beurt, nieuwe banden, remblokken en door.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? misschien
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.