Test: Volvo EX90 – Uitgesteld, nu wel af?

Cruiseboot

153 reacties

Video

Nadat Volvo de EX90 had aangekondigd, werd de komst van de elektrische SUV toch nog uitgesteld. De reden? Hij was niet af. Nu zijn we bijna twee jaar verder en kunnen we eindelijk op pad met de elektrische SUV van Volvo. Die nog steeds niet af is.

Wat is er dan precies niet af aan de Volvo EX90?

De lidar die de sleutel is om de Volvo EX90 level 3 autonoom te maken, werkt nog niet. Althans, hij zit wel op het dak van de auto, maar verzamelt voorlopig alleen data. Pas in een later stadium wordt de EX90 over the air voorzien van een update, waarna de nu nog uitgevlakte knopjes op het stuur actief moeten worden en de auto zonder tussenkomst van de bestuurder op de snelweg moet kunnen rijden. Wanneer dat zal zijn weten ze bij Volvo zelf ook nog niet. Tot die tijd rijdt de Volvo EX90 level 2 autonoom. Dat doet hij tijdens onze eerste test goed, maar niet grensverleggend. Mercedes en BMW zijn vooralsnog een stap verder. Ook het smartphone-als-sleutel systeem kent nog wat bugs, blijkt uit de test. Regelmatig wil de auto niet vergrendelen of juist openen.

Drie afzonderlijk verstelbare delen op de tweede zitrij van de Volvo EX90.

Balen, hoe komt de rest van de auto uit de test?

Eigenlijk bevalt de Volvo EX90 in de eerste test best heel goed. Als de eerste teleurstelling wat gezakt is, blijkt de basis alvast heel solide. Nu rijden we wel in de omgeving van Los Angeles en met de absolute topversie, die opties als gelamineerd glas en luchtvering aan boord heeft. Dat maakt de EX90 waanzinnig comfortabel en stil. Echt een heerlijk cruiseschip voor lange afstanden. Overigens heeft de luchtvering ook een sportstand. Daar moet je wel even naar zoeken in het touchscreen, maar het goede nieuws is dat je hem na de eerste keer toch niet meer gebruikt. Met 2.700 kilo zijn sportieve ambities niet aan de EX90 besteed.

Wat voor aandrijflijnen zijn er in de Volvo EX90 en welke heb je getest?

In principe kun je vooralsnog kiezen uit drie smaken. Het begint met de Single Motor, dan komt de Twin Motor en tot slot de Twin Motor Performance. De instapversie heeft een elektromotor op de achteras, goed voor 279 pk. Bij de Twin Motor krijg je een tweede elektromotor erbij op de vooras en stijgt het systeemvermogen naar 408 pk, terwijl de Twin Motor Performance met 517 pk voorlopig de topversie is. De beide vierwielaangedreven versies hebben een batterij van 107 kWh netto, de Single Motor is ietsje minder bedeeld met 101 kWh. Omdat deze ook wat zuiniger is, komt de WLTP-actieradius in alle gevallen rondom de 600 kilometer uit. Snelladen gaat altijd met maximaal 250 kW, de topsnelheid is altijd 180 km/h. Het verschil zit ‘m dus vooral in hoe snel de EX90 die topsnelheid bereikt. Hoewel dat met de 517 pk sterke topversie uiteraard gemakkelijk gaat, komt de grote Volvo niet zo bezeten uit de startblokken als je misschien zou verwachten. Hier voel je vooral dat het een boel werk kost om 2.700 kilo in beweging te krijgen. Hoewel we voor nu alleen met de Performance kunnen rijden, durven we op basis van de cijfers wel te gokken dat de 408 pk versie snel zat is.

Mooi interieur, en ergonmisch een stuk beter dan in de EX30.

Welke uitvoeringen zijn er van de Volvo EX90?

Ook hier zijn er drie keuzes voor de Volvo EX90. Wij testen de topversie Ultra. Daaronder zit de Plus en daaronder de Core. Echt kaal wordt de Volvo EX90 nooit, maar bijvoorbeeld de luchtvering is altijd een optie. Opvallende afwezige is vierwielsturing. Tijdens de test van de Volvo EX90 in Los Angeles missen we het niet. In Nederland, waar alles doorgaans wat minder wijds is opgezet, zou het echter een nuttige toevoeging kunnen zijn.

Hoe is het interieur?

De Volvo EX90 is vooral heel erg ruim. Het is vooralsnog een van de weinige elektrische zevenzitters en in tegenstelling tot sommige derde zitrijen, kun je op deze ook als volwassene min of meer normaal zitten. Heb je de achterste stoeltjes niet nodig, dan vouwen ze met een druk op de knop elektrisch weg in de bodem. De tweede zitrij bestaat uit drie los verschuifbare delen en voorin maakt de Volvo EX90 goede sier met een mooi interieur. Helemaal vrij van ergonomische missers is het niet (bijvoorbeeld de raambediening die a la Volkswagen ID.3 werkt) maar het is al een enorme verbetering ten opzichte van de frustrerende EX30. En uiteraard kan het allemaal over the air worden geupdate. Niet slecht voor een auto die nog niet helemaal af is.

Zowaar een bruikbare derde zitrij achterin de Volvo EX90.

We waarderen het als je wilt bijdragen door het bijhouden van de AutoWeek Verbruiksmonitor of door een gebruikersreview te schrijven waarin je jouw ervaringen met de auto deelt. Daarmee help je potentiële kopers echt vooruit!

Signalement

Merk Volvo
Model EX90 Twin Motor Performance Ultra
Carrosserie 5-deurs, suv
Transmissie automaat
Aandrijving 4wd
Nieuwprijs € 102.780

Specificaties

Brandstof elektrisch
Motor 2 elektromotoren
Maximaal vermogen 380 kW / 517 pk
Maximaal koppel 910 Nm
Accu capaciteit (bruto) 111 kWh
Lengte / breedte / hoogte 5.037 mm / 1.964 mm / 1.747 mm
Wielbasis 2.985 mm
Massa leeg 2.687 kg
Laadvermogen 703 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 2.200 kg / 750 kg
Banden voor265/45R21Prijzen
Banden achter295/40R21Prijzen
Topsnelheid 180 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 4,9 s
Stroomverbruik (WLTP) 20,7 kWh/100km
Actieradius (WLTP) 615 km

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (153) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum