Skoda Kodiaq (2017) vs. Mazda CX-5 (2018) - Occasion Test

Succesnummers

Mazda CX-5 vs Skoda Kodiaq
AutoWeek 14 2021
AutoWeek 14 2021

Je leest het in AutoWeek 14 2021

De enorme populariteit van de SUV blijft in het straatbeeld niet onopgemerkt. Vrijwel alle merken spinnen er garen bij en Skoda en Mazda al helemaal. Zij doen goede zaken met de Kodiaq en de CX-5, terwijl ook de kleinere modellen, zoals de Karoq en de CX-3, de omzet flink lieten. Dat was vooral bij Mazda meer dan welkom. De occasionprijzen lopen in de pas met de vraag.

Bij meerdere merken speelt de SUV een steeds belangrijker rol. Voor Mazda werd de CX-5 zelfs het bestverkochte model. Kijken we naar Porsche, dan zien dat zelfs daar een SUV, de Cayenne, de belangrijkste pijler is geworden. De voorkeur voor hogere auto’s heeft echt niet alleen met vergrijzing te maken. De meeste bezitters ervaren de hogere instap en het betere uitzicht als prettig en veilig. De transitie naar de SUV begon met de grotere modellen, zoals de BMW X5, maar inmiddels is er in vrijwel elk segment aanbod. Keerzijde van de medaille is het hogere gewicht en de grotere luchtweerstand met een hoger brandstofverbruik tot gevolg, maar dat compenseren we nu weer een beetje door met z’n allen wat rustiger te rijden.

GEWILDE AUTO’S

Dat SUV’s gewilde auto’s zijn, blijkt wel uit het feit dat de Mazda CX-5 al jaren achter elkaar hoog scoort in de lijst van meest waardevaste occasions. Toch was er in de zakelijke wereld in eerste instantie nog enige terughoudendheid ten aanzien van de SUV en konden leaserijders dat type auto niet altijd op hun shortlist zetten. Daarin is door de jaren heen verandering gekomen, aangezien de markt zich duidelijk in de richting van de SUV beweegt en dat betekent automatisch betere restwaardes. Zo viel de keuze gewoonlijk op een Volkswagen Tiguan in plaats van op een Passat, werd het een Peugeot 3008 in plaats van een 508 en nam de Renault Kadjar het roer deels over van de Mégane en Talisman.

Daarnaast zijn er de cross-overs als de iets mildere varianten van de SUV. De groei in het segment van de CX-5 en Kodiaq is enorm: van rond de 44.000 in 2014 naar bijna 130.000 vorig jaar. En ook de grotere soortgenoten, formaat Volvo XC90, stegen in diezelfde periode sterk in populariteit.

Hetzelfde geldt voor de automatische transmissie. Het aantal nieuwe auto’s dat daarmee is uitgerust, verdrievoudigde in de afgelopen zeven jaar, terwijl het aandeel dieselmotoren met meer dan de helft afnam. Met andere woorden: een middenklasse-SUV met benzinemotor en automaat is dé auto die je als dealer of occasionhandelaar in de showroom moet hebben.

SUPERB LANGER EN RUIMER

In september 2016 maakten we voor het eerst kennis met de Kodiaq. Niet lang daarna volgde de eerste testrit en sinds begin 2017 staat de Tsjechische SUV in de Nederlandse showrooms. Tot nu toe vrijwel ongewijzigd, maar een facelift is op handen. Naderhand zijn er nog twee kleinere modellen bij Skoda verschenen, de Karoq en de Kamiq. En sinds kort is er ook de volledig elektrische Enyaq. Volop keuze dus. De basismotor voor de Kodiaq is een 1.4 TSI met 125 pk (alleen met handbak, tot 2018), daarna komt de 150 pk sterke versie met cilinderuitschakeling. Vanaf 2018 is dat een 1.5 TSI met hetzelfde vermogen. De sterkste benzinemotor is een 2.0 TSI, die dan wordt gecombineerd met vierwielaandrijving en DSG-transmissie. Een diesel is er ook, de 2.0 TDI met 150, 190 of zelfs 240 pk in de sportieve RS. Inmiddels is de kaasschaaf flink over het gamma gehaald: tegenwoordig staat alleen nog maar de 1.5 TSI in de prijslijst.

Zoals we dat gewend zijn van Skoda krijg je vooral heel veel ruimte voor je geld. In dat opzicht kunnen we de Kodiaq bestempelen als de hoge broer van de Superb, met dit verschil: hij is leverbaar met een derde zitrij en dat maakte hem vanaf dag één een zeldzaamheid in zijn klasse. Toch is de Superb zestien centimeter langer dan de Kodiaq en ook de wielbasis en de kofferbak zijn groter. Heb je die derde zitrij niet nodig, dan blijft de Combi de ruimere auto en ook de betere keuze.

Dat de Kodiaq evenmin een kleintje is, zie je als je hem in het echt ziet staan. De koets draagt de typische designstatuur van de huidige generatie Skoda’s. Niet spannend, maar ook zeker niet saai; gemaakt dus voor een brede doelgroep. Het interieur ziet er goed uit en doet niet onder voor dat van een Tiguan. En, zoals het een Skoda betaamt, bevat het veel slimmigheden. Zoals de twee dashboardkastjes, een houder voor een afvalzakje in het deurvak en een paraplu in het portier. Verder is het vooral een erg zwarte bedoening. Een goede zitpositie is standaard bij dit merk en de Kodiaq vormt daarop geen uitzondering, ook al zijn dit de standaard zetels.

We rijden met de middelste benzinemotor, goed voor 150 pk. Niet gek veel voor een grote bak van bijna 1.500 kg, maar het meer dan bruikbare koppel, dat met name in het toerengebied tussen 1.500 en 2.500 voelbaar piekt, maakt het tot een vlot aanvoelende auto. In combinatie met de vlot schakelende DSG is de aandrijflijn prettig. En vind je dat de transmissie te snel opschakelt en niet rap genoeg een trapje teruggaat, kies dan voor de Sport-modus. Dan komt er beduidend meer leven in de brouwerij. De viercilinder heeft cilinderuitschakeling; onder sommige omstandigheden krijg je inderdaad een melding dat de motor in tweecilindermodus draait. Spaart weer een klein beetje brandstof. Ook opmerkelijk is het lage geluidsniveau van zowel de motor, de koets als het onderstel.

De rijeigenschappen kunnen we het beste omschrijven als goedmoedig, net als de besturing. Het doet allemaal heel vanzelfsprekend aan en irriteert nooit. Het is eerder comfortabel dan sportief en al die eigenschappen maken dit tot een voortreffelijke reisauto voor een verre zomervakantie.

BEPROEFDE TECHNIEK

De Mazda CX-5 viert dit jaar zijn tiende verjaardag en sinds 2017 rijdt de tweede generatie over onze wegen. In iets meer dan drie jaar tijd stond de teller bij Mazda in 2015 al op een miljoen exemplaren! Voor de Nederlandse importeur was dit model meer dan welkom, aangezien de verkopen niet al te best waren voor een volumemerk. Topjaar was 1991. Toen kochten bijna 30.000 landgenoten een nieuwe Mazda, in 2011 waren dat er nog maar 4.736. De CX-5 zorgde voor een fikse stijging, met in 2012 al 2.620 stuks en het jaar erop nog iets meer. De licht stijgende lijn zette na 2015 door en de komst van een nieuw model in 2017 stuwde het resultaat naar meer dan 4.000 per jaar.

Motorisch gezien is er niet zo veel keuze: de 2.0 SkyActiv met 160 of 165 pk en een 2,5-liter met 194 pk. Een automatische transmissie is met elke motor te combineren en sommige versies stonden als 4WD in de prijslijst. De diesel heeft een inhoud van 2,2 liter en is er met 150, 175 en 184 pk. De CX-5 kreeg gezelschap van de kleinere CX-3 en tussen die twee modellen in is er sinds 2019 de CX-30.

De Mazda is vijftien centimeter korter dan de Skoda en duidelijk veel sportiever van snit. Hij heeft gelukkig geen overdaad aan vouwen, lijnen en vlakken. En net als de Skoda in een nogal saaie kleur; dat mooie rood van Mazda staat hem veel beter, zeker in combinatie met een leuke set wielen. Het nieuwe model is een voorzichtige evolutie van de eerste generatie en pas wanneer je die twee naast elkaar ziet staan, zie je dat het om verschillende auto’s gaat. Typerend voor veel Mazda’s zijn de twee uitlaatpijpen, links en rechts in de achterbumper, waar veel andere merken die juist verstoppen of allerlei verchroomde nepuitlaten toepassen.

Bij het instappen worden we verrast door het leer op de stoelen en het dashboard; de portieren hebben een leerachtig materiaal met lichte stiksels. Ook hier is alles zwart, afgewisseld met aluminium randjes rond de klokken, ventilatieroosters en op de middenconsole. Die ronde klokken kenmerken het instrumentarium. De algehele indruk is goed, het kwaliteitsniveau is hoog.

Het is bekend dat Mazda niet aan downsizing doet als het op motoren aankomt. Geen kleine turbomotor dus, maar een conventionele tweeliter SkyActiv, goed voor 165 pk. Hij is zuinig met brandstof, zeker in de kleinere modellen. In dit geval is hij gekoppeld aan een zestraps automaat met koppelomvormer: degelijke, beproefde techniek. Het verschil met de Skoda merk je meteen. Deze motor heeft meer toeren nodig om goed te presteren en doet daardoor, in combinatie met de niet altijd even alerte automaat, minder gecultiveerd aan dan de aandrijflijn van de Kodiaq. Aan de andere kant: bij een normale rijstijl in het verkeer van alledag heb je echt niets te klagen; Mazda bewijst dat een grote motor zonder turbo net zo zuinig is als een kleine met turbo.

De rijbeleving is ook heel anders dan in de Skoda. Welke Mazda je ook rijdt: ze sturen allemaal even geweldig en de vergelijking met een BMW is al snel gemaakt. Hooguit zou de schokdemping iets meer verfijning mogen laten zien, verder is het echt een fijne rijdersauto, waarmee je elke bocht met plezier pakt.

BEHOORLIJK TREKGEWICHT

Ondanks het bescheiden motorvermogen van de Skoda en het relatief lage gewicht van de Mazda zijn de maximale trekgewichten indrukwekkend. De Kodiaq is goed voor 1.800 kg en de CX-5 mag zelfs twee ton aan de haak hebben. Bij Mazda loopt dat op tot 2.100 kg voor de CX-5 met de dikste diesels (175 of 184 pk) en bij Skoda zelfs tot 2.300 kg voor de vierwielaangedreven 2.0 TDI met 190 pk. Niet voor niets zien we de CX-5 vaak met een caravan en de Kodiaq soms met een paardentrailer. Wel raden we aan om het schakelen niet helemaal aan de automaat over te laten met een zware kar op de knobbel en ervoor te zorgen dat het toerental altijd op ten minste 2.000 zit (bij constante snelheden). Daar voelt de motor zich een stuk prettiger bij en ook voor de transmissie is het beter.

Wat opties betreft zit dit duo in de middenmoot; het zijn geen basisversies. De combinatie van een forse auto met automatische transmissie is sowieso al een fijne. De Mazda trakteert je daarnaast op leren bekleding en een verwarmbaar stuur. De Skoda compenseert dat met een (helaas vaste) trekhaak en de derde zitrij. Op het gebied van veiligheid scoren ze de obligate punten bij de botsproef, maar reken niet op uitgebreide assistentiesystemen. Die waren bij Mazda voorbehouden aan de duurdere versies en bij Skoda verpakt in optiepakketten.

Beide testauto’s rollen op lichtmetaal in de maat 17 inch, vrij bescheiden voor het formaat auto. Een wat sprankelender kleur zou deze auto’s goed doen, maar dat heb je als occasionkoper helaas niet altijd voor het kiezen.

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

Oordeel

Na een eerste voorzichtige poging met de Yeti heeft Skoda met de Kodiaq een prima visitekaartje afgegeven in het SUV-segment. Comfortabele rijeigenschappen, een puike aandrijflijn en vooral heel veel ruimte maken hem bijzonder in zijn klasse. Ook Mazda slaat bepaald geen flater met de CX-5, die het moet hebben van zijn dynamische rijgedrag en de bekende Japanse kwaliteit.

Praat verder op het forum