Aanschaf EV of toch benzine?

M J P 3190413

Startmotor
Hoi allemaal,

Wij hebben momenteel een Ford Puma hybride (rijden 1 op 17 gemiddeld).
Met nu 2 kleine kinderen (mogelijk nog ooit wens voor 3) toch wat te klein aan het worden, daarom zijn we op zoek naar een andere.
We rijden ongeveer 15.000 km per jaar en dit is onze enige auto. Woon-werkafstand is ongeveer 15km, vaak korte ritjes rondom onze woonplaats en 1x/week rit van 30-80 km enkel. Enkele keren per jaar rit van 200km en 1x voor vakantie rond de 800km.

We hebben zonnepanelen en mogelijkheid tot plaatsen van een laadpaal.
We denken dat een EV nu de slimste aankoop is, maar is dat zo?
Budget is maximaal rond de 30.000 euro.

Skoda Enyaq sprak ons aan, maar mogelijk zijn er ook andere modellen die we zeker moeten overwegen.
En is een EV ocassion die meer dan een ton gereden heeft interessant als accu nog goed zou zijn? Of schrijft deze heel snel af..
 
Technisch gezien is, door de vele korte stukjes, een EV het beste (ICE's slijten relatief hard doordat ze niet volledig op temperatuur komen). Je kan zelf laden, dus prijstechnisch ook veel voordeliger dan een ICE. De glazen bol van afschrijvingen is mistig, mede door de bij pennenstreek veranderende regels van de overheid. Als je een auto koopt die onbetrouwbaar blijkt, of waarvan er heel veel op de occassionmarkt komen, daalt de prijs, ongeacht de type aandrijving.
 
Je doet eigenlijk precies waar veel particulieren helemaal geen zin in hebben. En eigenlijk zitten daar ook véél kosten: 30k voor een tweedehands auto is gewoon héél erg veel geld. Als je dat na 6 jaar weer inruilt is dat zeker €15k minder, en dan rij je de laatste jaren best een oudere auto. Koop je iets van 4 jaar oud voor €15k dan ruil je dat na 6 jaar weer in voor zo'n 7,5k minder (waarschijnlijk minder).

Er zit natuurlijk een risico in afschrijvingsverschillen als bijvoorbeeld benzine extreem duur wordt, maar zo heb je ook bij een EV ook risico's op een kapotte accu of hoge stroomprijzen. Omdat de investering in een EV zo hoog is moet je daar ook echt rekening mee houden.

Natuurlijk kan je dan leuke berekeningen maken met zonnepanelen, maar reken je niet rijk. Je rijdt al 'fietsritjes' van 15km naar je werk en dan die rit van 30-80 (in het weekend?) dat lijkt er toch op alsof de auto 5-6 dagen niet echt lekker kan laden rond de middag. Van november tot en met februari is er ook al niet meer zoveel te laden met je panelen, ongeveer een kwart in vergelijking met de zomermaanden.

@Pietzoveel heeft technisch een punt. Korte ritjes in een EV zijn slim. Als je echter een fijn stel (elektrische/bak) fietsen koopt en een lekkere oude dikke grote wagen voor de weekenden en de regendagen dan ben je nog veel slimmer. En als je echt niet wil fietsen: korte flutritjes met een ICE kunnen natuurlijk prima, het is niet dat deze dan na 5 jaar ontploft of in de soep draait. Je rijdt ze nu met je Puma immers ook.
 
Klopt inderdaad, langere afstanden in het weekend.
Op woensdag staat de auto stil dus dat zou voor bijladen kunnen zijn..

Aanschaf zit je rond 30k voor Skoda Enyaq 80 verwacht ik,
Of toch bijv een Ford Kuga rond de 20k en over paar jaar opnieuw kijken.. blijft lastig vind ik
 
In principe is een EV in dit geval de beste oplossing. Veel korte ritjes, en thuis (kunnen) laden zijn ideaal met een EV.
Ecnter, batterij degradatie is onvermijdelijk. Deze gaat hoe dan ook achteruit met het verstrijken van tijd. Wel kun je net proces vertragen, door een langdurige SoC van minder dan 20% en boven de 80% zoveel mogelijk te vermijden, en de batterij op een zo constant mogelijke temperatuur te houden. Wat de meeste fabrikanten graag verzwijgen, is dat je een koude Li-ion batterij niet moet snelladen. Dit versnelt de degradatie enorm. Eigenlijk moet je een Li-ion batterij helemaal niet laden bij temperaturen onder het vriespunt, maar dat is in de praktijk natuurlijk niet haalbaar. Ook zal je bereik bij koud weer drastisch inzakken, zeker als je de elektrische verwarming gebruikt.

Met een ICE korte stukjes rijden, is geen probleem, zolang er ook regelmatig lange ritten mee worden gedaan, zodat condenswater, en andere olie verontreiniging, wordt opgeruimt door een voldoende hoge olietemperatuur.

Om bovenstaande heb ik dan ook voor een PHEV stationwagon gekozen met een dikke batterij voor een PHEV (25 KWh bruto) hiermee kan in de zomer vrijwel alles elektrisch doen, terwijl ik in de winter vaker de benzinemotor gebruik. Deze kan dan de batterij ontzien, en zorgt voor warmte, zonder het bereik aan te tasten.
 
Ik zou voor een EV gaan wanneer je thuis kan laden. Kan je veel direct met zon laden? Of is de auto overdag altijd weg. Mocht je gaan rekenen, houd daar dan rekening mee.
Bij een occasion van een paar jaar heb je vaak nog goede garantie op de accu. Afhankelijk van het merk heb je dan ook nog fabrieksgarantie wanneer de auto niet zo oud is. Voor €30k kan dat echt prima.
Hebben jullie de ruimte van de Enyaq nodig? Anders kan je ook naar de Elroq kijken.
Wat wil je qua bereik? Grootste accu?
 
Benzine zal nooit meer echt goedkoper worden. Oliemaatschappijen weten tot hoever ze de prijs kunnen oprekken, dus zelfs als de olie weer wat goedkoper wordt, of zelfs de accijns minder wordt, het optimale prijspunt is bekend. Verder zal de vraag naar benzine afnemen (binnen een paar jaar gaan er ongetwijfeld tankstations verdwijnen) en de kosten om het te maken gaan toenemen (delven, raffineren.

Maar misschien het belangrijkste: EV's rijden veel comfortabeler dan brandstofauto's in dezelfde prijscategorie. En als je kunt laden via je eigen zonnepanelen is het een no-brainer.
 
Ik zou zeker voor een EV gaan. Voor 30k heb je geen nieuwe Enyaq. Wel komen de eerste exemplaren eind dit jaar terug uit de lease, vijf jaar oud.
Maar liefst wil je eigenlijk een nieuwere, een 85. Maar die zullen nog wel even boven budget zijn.
Bij een EV is de accugarantie tot 8 jaar of 160dkm, dat is dus een belangrijke grens.
 
Uitgangspunten: NL, 15.000 km/jr, 5 jaar (+75.000 km). Het zijn indicatieve occasionprijzen voor oktober 2026, exclusief verzekering en rente.


  • Stroom: €0,23/kWh gemengd. Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling, dus eigen zon is alleen nog "gratis" voor wat direct de auto in gaat (~25%, vooral woensdag en weekend).
  • Benzine: €1,95/L
  • MRB voor een EV: 30% korting in 2027 en 2028, geen korting meer vanaf 2030; in 2029 daalt de korting naar 25%. Gemiddeld betaal je dus ~83% van het volle tarief. Een PHEV betaalt sinds 2026 het voltarief.
  • Laadpaal: €1.200 bij een EV of PHEV

Opties


#
Auto (bj, km)
Koop
Rest '31
Verbruik
1
Enyaq 60 (2021, ~110k)
19,5k
7,5k
19 kWh
2
Enyaq 80 (2021, ~100k)
23,5k
10k
19,5 kWh
3
Enyaq 85 (2024, ~45k)
31k
16k
18,5 kWh
4
Model Y LR (2022, ~90k)
25k
10,5k
17 kWh
5
Kuga PHEV (2022, ~70k)
23k
10k
~65% elektrisch
6
Kuga FHEV (2021, ~80k)
20k
8,5k
1:16
7
Corolla TS 1.8 hybrid (2022, ~60k)
21k
11k
1:19

Kosten over 5 jaar (€k)


#
Afschr.*
Energie
MRB
Onderh./banden
Totaal
/mnd
1
13,2
3,3
6,2
4,0
26,7
€445
2
14,7
3,4
6,5
4,0
28,6
€477
3
16,2
3,2
6,7
3,0
29,1
€485
4
15,7
2,9
6,0
3,5
28,1
€468
5
14,2
5,7
6,8
4,5
31,2
€520
6
11,5
9,1
6,0
4,0
30,6
€510
7
10,0
7,7
4,4
3,0
25,1
€418

*Inclusief laadpaal bij 1–5.


Conclusies


  • Het verschil is klein (~€100/mnd). Afschrijving is de grootste post (~50%). Energie maakt minder verschil dan mensen denken.
  • De Corolla is het goedkoopst, maar te krap als er een 3e kind komt (3 stoeltjes naast elkaar past niet). Dan wordt het de Enyaq.
  • De Enyaq 60 is de sweet spot. Het bereik is ruim genoeg voor dit profiel; de vakantierit van 800 km kost 2–3 laadstops. Check wel het DC-laadvermogen: een deel van de 2021-modellen laadt maar met 50 kW.
  • De Enyaq 85 is iets duurder maar de veiligste keus. De accugarantie loopt de hele periode door en het model is nieuwer.
  • De Kuga (PHEV en FHEV) is de slechtste keus. Je betaalt het volle MRB-tarief en de meeste brandstof, zonder voordeel in ruimte.

EV met meer dan 100.000 km? Prima, die houden hun waarde. Een Enyaq 80 uit 2021 met 124.000 km ging in augustus 2026 via een veiling voor €22.264 weg. Wel twee voorwaarden:


  • Een SoH-rapport met een accugezondheid van minimaal 90%.
  • Weten dat de accugarantie (8 jaar of 160.000 km) bij een 2021-auto halverwege jullie periode afloopt. Dat restrisico neem je zelf.

Gevoeligheid


Scenario
Effect
Stroom +€0,10/kWh
EV +€1,4k
Benzine €2,30/L
Corolla +€1,4k, Kuga FHEV +€1,7k
EV-restwaarde −20%
Enyaq 80 +€2k

Deal-tip: leasebacks uit België en Duitsland gaan op de veiling voor zo'n €2–3k onder de Nederlandse winkelprijs. Een Enyaq 60 uit 2021 met 154.000 km ging in augustus 2026 voor €17.424 weg.
 
Een zeer scherp geprijsde nieuwe volwaardige elektrische gezinsauto met 472 km actieradius, een variant van de Renault Scénic!

Mitsubishi Eclipse Cross​

Vanaf € 32.990*​


 
Laatst bewerkt:
Corolla wagon is denk ik een goede optie, jonge gebruikte exemplaren doen ongeveer 30k.

Flinke garantie, betrouwbaar en onderhoudskosten zijn te overzien. Verbruik zal zo'n 1:20 zijn. Ze zijn ook waardevast gebleken. Het is alleen geen hele flitsende auto. RAV4 kan ook nog, maar volgens mij zijn die gebruikt wel erg aan de prijs.

Qua autogebruik zou een ev natuurlijk ook mooi kunnen, maar je hebt dan wel kosten voor een laadpaal en langere ritten zijn wat ingewikkelder. En bij 2e hands exemplaren afwachten wat de staat van de accu is, zeker belangrijk bij een auto met beperkte range.

Voor beide valt uiteindelijk wat te zeggen. Qua kosten zal het onder de streep niet veel uitmaken, het zal ook een beetje op je eigen gevoel aankomen denk ik.

Maar als je op dit moment de extra ruimte nog niet nodig hebt, waarom zou je dan niet eerst gewoon lekker doorrijden met de Puma (als deze nog goed is en geen hoge kosten zitten aan te komen)?
 
Uitgangspunten: NL, 15.000 km/jr, 5 jaar (+75.000 km). Het zijn indicatieve occasionprijzen voor oktober 2026, exclusief verzekering en rente.


  • Stroom: €0,23/kWh gemengd. Vanaf 2027 stopt de salderingsregeling, dus eigen zon is alleen nog "gratis" voor wat direct de auto in gaat (~25%, vooral woensdag en weekend).
  • Benzine: €1,95/L
  • MRB voor een EV: 30% korting in 2027 en 2028, geen korting meer vanaf 2030; in 2029 daalt de korting naar 25%. Gemiddeld betaal je dus ~83% van het volle tarief. Een PHEV betaalt sinds 2026 het voltarief.
  • Laadpaal: €1.200 bij een EV of PHEV

Opties


#Auto (bj, km)KoopRest '31Verbruik
1Enyaq 60 (2021, ~110k)19,5k7,5k19 kWh
2Enyaq 80 (2021, ~100k)23,5k10k19,5 kWh
3Enyaq 85 (2024, ~45k)31k16k18,5 kWh
4Model Y LR (2022, ~90k)25k10,5k17 kWh
5Kuga PHEV (2022, ~70k)23k10k~65% elektrisch
6Kuga FHEV (2021, ~80k)20k8,5k1:16
7Corolla TS 1.8 hybrid (2022, ~60k)21k11k1:19

Kosten over 5 jaar (€k)


#Afschr.*EnergieMRBOnderh./bandenTotaal/mnd
113,23,36,24,026,7€445
214,73,46,54,028,6€477
316,23,26,73,029,1€485
415,72,96,03,528,1€468
514,25,76,84,531,2€520
611,59,16,04,030,6€510
710,07,74,43,025,1€418

*Inclusief laadpaal bij 1–5.


Conclusies


  • Het verschil is klein (~€100/mnd). Afschrijving is de grootste post (~50%). Energie maakt minder verschil dan mensen denken.
  • De Corolla is het goedkoopst, maar te krap als er een 3e kind komt (3 stoeltjes naast elkaar past niet). Dan wordt het de Enyaq.
  • De Enyaq 60 is de sweet spot. Het bereik is ruim genoeg voor dit profiel; de vakantierit van 800 km kost 2–3 laadstops. Check wel het DC-laadvermogen: een deel van de 2021-modellen laadt maar met 50 kW.
  • De Enyaq 85 is iets duurder maar de veiligste keus. De accugarantie loopt de hele periode door en het model is nieuwer.
  • De Kuga (PHEV en FHEV) is de slechtste keus. Je betaalt het volle MRB-tarief en de meeste brandstof, zonder voordeel in ruimte.

EV met meer dan 100.000 km? Prima, die houden hun waarde. Een Enyaq 80 uit 2021 met 124.000 km ging in augustus 2026 via een veiling voor €22.264 weg. Wel twee voorwaarden:


  • Een SoH-rapport met een accugezondheid van minimaal 90%.
  • Weten dat de accugarantie (8 jaar of 160.000 km) bij een 2021-auto halverwege jullie periode afloopt. Dat restrisico neem je zelf.

Gevoeligheid


ScenarioEffect
Stroom +€0,10/kWhEV +€1,4k
Benzine €2,30/LCorolla +€1,4k, Kuga FHEV +€1,7k
EV-restwaarde −20%Enyaq 80 +€2k

Deal-tip: leasebacks uit België en Duitsland gaan op de veiling voor zo'n €2–3k onder de Nederlandse winkelprijs. Een Enyaq 60 uit 2021 met 154.000 km ging in augustus 2026 voor €17.424 weg.
Mooie berekening, maar €1,95/liter voor benzine? Succes daarmee!

Ik zou, zoals @Barri ook zei, voor een 85 gaan als dat lukt qua budget. Anders een 80, van een 60 word je, denk ik, niet blij. Kleine ritjes prima, maar ga je verder dan sta je vaker te laden. Als dat alleen de vakantie is, kan je het eventueel overwegen.
 
Een elektrische auto is wel het meest toekomst bestendig.

Bij de aanschaf van een laadpaal koop er wel een met ingebouwde MID meter.
Per geladen kWh krijg je afhankelijk via wie € 0,08 tot € 0,10 per geladen kWh terug vanwege ERE certificaten.
En laad je dus veel voor bijna niets, of krijg je zelfs geld terug.
Handig is een dynamisch contract zodat je optimaal kunt profiteren van de zeer lage tarieven in de nacht, of overdag als de zon schijnt.
(Vanmiddag is het tarief € 0,15 per kWh, bij mijn energie leverancier laad je dan voor € 0,05 per kWh.)

Ik weet niet waar je voor € 1,95 kan tanken maar hier betaal je al gauw € 0,40 tot € 0,50 per liter meer. Verwacht zelf niet dat prijzen gaan dalen.

De al genoemde Mitsubishi Eclipse Cross 67 kWh is denk ik ook een goed idee, is een stuk lichter en goedkoper dan de Skoda Enyaq 85, dus duidelijk voordeliger in motorruigenbelasting,verzekering, en energieverbruik. En is later ontwikkeld.
8 jaar Garantie , degelijke LFP batterij , V2G, kan snel laden 165 kWh, etc.
Er komt steeds meer keus in elektrische auto’s. Kijk dus rustig welke auto het beste past bij de wensen.

Succes met de keuze.
 
Laatst bewerkt:
Een Enyaq 60 zit wel één of twee wegenbelasting schalen lager dan een 80, vergeet dat ook niet.
Die Eclipse Cross vind ik ook een mooi en interessant ding.

Laadpunt hoeft niet duur te zijn, een Easee Max heb je voor 750 dacht ik.
 
Mooie berekening, maar €1,95/liter voor benzine? Succes daarmee!
Stroom 23ct lukt ook niet meer. Dat zit tegenwoordig ruim boven de 30. Ook de dynamische contracten zitten gemiddeld boven de 30.

Maar dan nog: wij laden de Citigo voor onder de 30ct. Als ik met 30ct reken, rijden we voor €3,60 per 100km. De Golf doet 1:17 op benzine waardoor je al op €15 per 100km zit. Dat is een fors verschil. Met een minder zuinige EV kom je met thuis laden sowieso niet boven de €6 per 100km.
 
Stroom 23ct lukt ook niet meer. Dat zit tegenwoordig ruim boven de 30. Ook de dynamische contracten zitten gemiddeld boven de 30.

Maar dan nog: wij laden de Citigo voor onder de 30ct. Als ik met 30ct reken, rijden we voor €3,60 per 100km. De Golf doet 1:17 op benzine waardoor je al op €15 per 100km zit. Dat is een fors verschil. Met een minder zuinige EV kom je met thuis laden sowieso niet boven de €6 per 100km.
Klopt, maar wanneer je met eigen zonnestroom kan laden, druk je de kosten wel. Vandaar dat ik dat ook vroeg aan TS.
Kan je vrijwel alleen in de nacht laden, dan voegen de panelen weinig toe. Dan is dynamisch interessant! Maar puur brandstof, dan is de EV goedkoper.
 
Bij een EV is inmiddels wel gebleken dat de angst voor een accu ongegrond is. Ook hier weer veel reacties op basis van onderbuik. Op basis van kosten is de EV in jullie case een no brainer. Het merk/model dan weer niet want uit mijn hoofd is de Enyaq groot genoeg en binnen budget. Misschien ID.4 of Ioniq 5 maar is een kwestie van passen en zitten. Een oudere EQB zou nog kunnen passen qua gebruik.
 
Klopt, maar wanneer je met eigen zonnestroom kan laden, druk je de kosten wel. Vandaar dat ik dat ook vroeg aan TS.
Kan je vrijwel alleen in de nacht laden, dan voegen de panelen weinig toe. Dan is dynamisch interessant! Maar puur brandstof, dan is de EV goedkoper.
Zonnestroom levert nooit een paar uur lang voldoende stroom voor de auto, dus in het meest gunstige geval pak je gemiddeld 30% van het laden over het jaar met zonnestroom.
Een vast contract op 30ct en 's nachts laden werkt prima. Dan nog 10ct ERE en je rijdt voor 20ct/kWh.
 
Zonnestroom levert nooit een paar uur lang voldoende stroom voor de auto, dus in het meest gunstige geval pak je gemiddeld 30% van het laden over het jaar met zonnestroom.
Dat hangt toch echt af van een aantal factoren. Hoeveel panelen zijn er, hoe vaak staat de auto overdag thuis om te laden, hoeveel rijd je et cetera.
Wanneer ik kijk naar hetgeen TS over het rijden zei:
Woon-werkafstand is ongeveer 15km, vaak korte ritjes rondom onze woonplaats en 1x/week rit van 30-80 km enkel. Enkele keren per jaar rit van 200km en 1x voor vakantie rond de 800km.
Je rijdt dus weinig kilometers in een week, je hoeft dus niet elke dag te laden. Werk je elke dag, dan misschien 1x doordeweeks (nacht) en 1x in het weekend (overdag=zon)
Ik kan vanaf ruwweg april tot oktober behoorlijk wat laden op pure zonnestroom. Nu hebben wij ook 2 EV's dus kan ik het beter plannen, maar stel we hadden alleen de Capri, dan kan ik met 1x laden/week een heel eind komen. Ik denk dat die 30% dus niet het meest gunstige geval is. Ik heb geen data om het te bevestigen, maar ik denk dat ik wel hoger uitkom. As we speak, ben ik nu met 2,5 kW aan het laden, puur op zonnestroom. En dat om 11u in de ochtend in oktober...
 
. As we speak, ben ik nu met 2,5 kW aan het laden, puur op zonnestroom. En dat om 11u in de ochtend in oktober...
Kan iedere EV met lage laadstromen geladen worden? Mijn Tesla gaat met minimaal 3.6 kW aan de haal, dus zelfs met 2.5 kW uit de zonnepanelen gaat er nog netstroom achter aan....
 
Kan iedere EV met lage laadstromen geladen worden? Mijn Tesla gaat met minimaal 3.6 kW aan de haal, dus zelfs met 2.5 kW uit de zonnepanelen gaat er nog netstroom achter aan....
Echt? Nooit zo bij stilgestaan, ik dacht dat 6A (~1,4 kW) standaard is? Maar ja, n=2.
Je hebt wel veel (meer) verlies maar dat neem ik voor lief.
3,6 kW is 16A over één fase. Dan zou je het net een grannylader op 10A niet eens redden...
 
Bedankt allen voor alle input!
EV is duidelijk, eclipse cross inderdaad nog wel de overweging waard. Het is vooral ook, wat willen we eraan uitgeven..
30k dacht ik max.
Skoda Enyaq 80 lijkt me handiger dan de 60 (bijv niet bijladen voor rit van 2u door NL), maar mogelijk voor die paar x per jaar verdere ritten wel te overwegen..
Auto is dan uit 2021/22 en aanschafprijs + wegenbelasting is dan lager tov de 80.
Garantie op accu tot 160.000 maar verder geen garantie meer na 2 jaar na aanschaf.

Eclipse wordt duurder, maar wel 8 jaar garantie.. de midrange vanaf €32.990,- op papier 472km actieradius, maar in de praktijk nog geen echte cijfers. Of dit dan ver genoeg is voor onze enige auto weet ik niet. Wil ook niet te veel beperkingen bij lange afstanden rijden. Tevens is de laadsnelheid is trager tov de Enyaq. De eclipse Long range is er vanaf €40.490,- en 633km actieradius. In het geval dat we kiezen voor zekerheid ook nog te overwegen, maar willen we dat geld uitgeven is de vraag.

Wat betreft laden met of zonder zonnepanelen, ik zie "solar ready" laadpalen. Zouden deze wellicht wel volledig via zonnepanelen laden? @Pietzoveel mogelijk is dit het verschil..
 
...Wil ook niet te veel beperkingen bij lange afstanden rijden. Tevens is de laadsnelheid is trager tov de Enyaq.
Als ik de uitleg goed begrijp, rijden jullie enkele keren per jaar 200 km en enkel bij vakantie 800. Die 200 km red je wel, dus het gaat enkel om de vakantie.
Hoe moet ik dat voor mij zien. Enkel de auto vol, of een karretje erachter/dakkoffer bovenop?
800 km; max 2x laden onderweg, dat is te overzien, niet? Dan zou ik mij niet teveel blindstaren op een grote accu. Meeste auto's zullen binnen een half uur klaar zijn met laden, jullie hebben kleine kinderen, dus zo'n stop is geen straf, wel?
Laat ik het zo zeggen, wij zijn afgelopen zomer voor het eerst ip vakantie gegaan met de EV en dat viel 100% mee! :)
 
Wat betreft laden met of zonder zonnepanelen, ik zie "solar ready" laadpalen. Zouden deze wellicht wel volledig via zonnepanelen laden? @Pietzoveel mogelijk is dit het verschil..
Een solar ready laadpaal kan signaleren als je zonnepanelen stroom opwekken (Het saldo tov gebruik van je huis > 0) en dan gaan laden, mits je auto dit aan kan. Blijft de technische vraag of 2x omvormen met bijbehorend energieverlies of gelijk vanaf de zonnepanelen (eventueel met thuisbatterij) gelijkstroom de auto laden mogelijk is..
 
Volgens mij kunnen de meeste auto's wel laden vanaf 6A. Wat ik eerder zei, dat heb ik zo begrepen. Waarom dat bij Tesla anders zou zijn, weet ik niet. Wanneer ik Google vraag, kan een Tesla ook 1-fase 6A laden...

Alles op gelijkstroom (DC) is technisch (nog) niet mogelijk bij mijn weten, al is er wel een thuisbatterij met geïntegreerde laadpaal, welke wel DC kan laden. Maar vrijwel alle palen gaan gewoon nog met AC. En de rest van je huis ook. Als je een slimme paal hebt kan die het regelen met zonnestroom. Of automatiseren met HA bijvoorbeeld.
 
6 ampère x 230 Volt = 1.4 kW... dan sta je wel een hele tijd te laden (met laadverliezen) M'n Tesla staat aan een 3 fase paal en via de Tesla app kan die niet lager dan 3 x 5A x 230V = 3.5 kW (Zo'n 22km/uur)
 
Wij gaan niet op vakantie met de auto maar ik heb met 470km wltp in Nederland zelf nooit te weinig range gehad. Die range anxiety is op papier groter dan in het echt. Parkeren=laden als je een keer wat verder weg gaat, snelladers ook in overvloed (tot nu maar enkele keren hoeven te gebruiken).

8 jaar garantie met een eclipse cross klinkt wel heel fijn! De long range zou m.i niet eens nodig zijn. Is die auto wel ruim genoeg?

Heb ook verschillende EV’s met granny geladen en nooit issues gehad
 
6 ampère x 230 Volt = 1.4 kW... dan sta je wel een hele tijd te laden (met laadverliezen) M'n Tesla staat aan een 3 fase paal en via de Tesla app kan die niet lager dan 3 x 5A x 230V = 3.5 kW (Zo'n 22km/uur)
De paal kan niet switchen tussen 1 en 3 fasen? Ik zou ook niet de hele dag willen laden met 1,4 kWh hoor. Maar ik gebruik het wel om de zonnestroom automatisch in de auto's te krijgen, simpel gezegd.
Zoals vandaag, toch weer mooi 15 kWh geladen, puur met de zon (opwek tot nu toe 20 kWh). Niet genoeg voor een volle accu, maar kan je wel weer ± 100 km rijden. Zoals gezegd, hangt dus vanaf hoe je kan laden, voor mij werkt dit zeer prettig.

Goed, ik denk dat dit genoeg info is voor TS :) tijd voor proefritten :p
 
Die Eclipse Cross heeft een 67 kWh LFP-accu. Zo'n accu heeft voor- en nadelen, maar voor jullie is een voordeel dat laden tot 100% minder van invloed is op de levensduur dan bij een NMC-accu. De praktijkrange, daarover heb je nog te weinig info, maar 200 km moet ook in de winter makkelijk haalbaar zijn :)
 
met 67kWh mag je ook in de winter toch wel op 300km rekenen als je niet de hele weg ruim boven de 100 rijdt.
 
met 67kWh mag je ook in de winter toch wel op 300km rekenen als je niet de hele weg ruim boven de 100 rijdt.
Met een volle lading wel, maar zo'n LFP heeft meer last van de kou en je rijdt nooit van 100% naar 0%. Vandaar mijn voorzichtige schattig :)
Voorverwarmde auto op N-wegen scheelt al veel bijvoorbeeld. Of lekker 30/50 tuffen hèhè.
 
Voor 'slechts' 15.000km per jaar, zou ik met een opgroeiend gezin (duurste fase van je leven) geen auto kopen van of tegen de 30.000 EUR. Ik zou dan max. 20.000 aanhouden en het liefst rond 15.000 EUR. Maar dat is persoonlijk goed bedoelde raadt.

Als je een auto koopt met niet teveel km's (rond de 50.000km) en maximaal 4 jaar oud.
Je rijdt er dan probleemloos 4 jaar in, dan schrijf je zo weinig af als de aanschafprijs tussen de 15.000 - 20.000 EUR zit.

Of deze auto op benzine, LPG of EV is. Is eigenlijk verwaarloosbaar in gebruik bij zo weinig km's op jaarbasis.
 
Bedankt allen voor alle input!
EV is duidelijk, eclipse cross inderdaad nog wel de overweging waard. Het is vooral ook, wat willen we eraan uitgeven..
30k dacht ik max.
Skoda Enyaq 80 lijkt me handiger dan de 60 (bijv niet bijladen voor rit van 2u door NL), maar mogelijk voor die paar x per jaar verdere ritten wel te overwegen..
Auto is dan uit 2021/22 en aanschafprijs + wegenbelasting is dan lager tov de 80.
Garantie op accu tot 160.000 maar verder geen garantie meer na 2 jaar na aanschaf.

Eclipse wordt duurder, maar wel 8 jaar garantie.. de midrange vanaf €32.990,- op papier 472km actieradius, maar in de praktijk nog geen echte cijfers. Of dit dan ver genoeg is voor onze enige auto weet ik niet. Wil ook niet te veel beperkingen bij lange afstanden rijden. Tevens is de laadsnelheid is trager tov de Enyaq. De eclipse Long range is er vanaf €40.490,- en 633km actieradius. In het geval dat we kiezen voor zekerheid ook nog te overwegen, maar willen we dat geld uitgeven is de vraag.

Wat betreft laden met of zonder zonnepanelen, ik zie "solar ready" laadpalen. Zouden deze wellicht wel volledig via zonnepanelen laden? @Pietzoveel mogelijk is dit het verschil..
De Mitsubishi laadt juist duidelijk sneller op namelijk 165 kW, de Skoda 135- 143 kW afhankelijk van het bouwjaar. De laadstops zullen dus korter zijn.

Volgens What The Range heeft de Mitsubishi 67 kWh een goede range, de Skoda Enyag 80 komt door de grotere batterij verder, en heeft een zeer goede range.

In de praktijk hebben beide auto’s bij lange ritten ruim voldoende bereik, het realistisch bereik van de Mitsubishi is 350-370 km, dat lijkt mij ruim voldoende.
De Skoda komt ongeveer 65 km verder.
Net als bij een brandstof auto is het werkelijke verbruik sterk afhankelijk van o.a. snelheid, temperatuur en rijstijl.

Ga ze ook gewoon in de praktijk vergelijken.

We kijken zelf o.a. naar een Zaptec Go 2 laadpaal.

Succes.
 
Laatst bewerkt:
Voor 'slechts' 15.000km per jaar, zou ik met een opgroeiend gezin (duurste fase van je leven) geen auto kopen van of tegen de 30.000 EUR. Ik zou dan max. 20.000 aanhouden en het liefst rond 15.000 EUR. Maar dat is persoonlijk goed bedoelde raadt.

Als je een auto koopt met niet teveel km's (rond de 50.000km) en maximaal 4 jaar oud.
Je rijdt er dan probleemloos 4 jaar in, dan schrijf je zo weinig af als de aanschafprijs tussen de 15.000 - 20.000 EUR zit.

Of deze auto op benzine, LPG of EV is. Is eigenlijk verwaarloosbaar in gebruik bij zo weinig km's op jaarbasis.
Klopt dat dat financieel gunstiger zou zijn. Zou liever ook niet zo veel geld kwijt zijn inderdaad..

Eens station willen we niet, dan valt er al heel veel af. Voor <€20.000 icm <50.000km en voldoende ruimte (zowel beenruimte als bagageruimte is een probleem bij de Puma) vind je vrij weinig helaas. Vandaar dat we onze zoektocht ruimer inzetten
 
De Mitsubishi laadt juist duidelijk sneller op namelijk 165 kW, de Skoda 135- 143 kW afhankelijk van het bouwjaar. De laadstops zullen dus korter zijn.

Volgens What The Range heeft de Mitsubishi 67 kWh een goede range, de Skoda Enyag 80 komt door de grotere batterij verder, en heeft een zeer goede range.

In de praktijk hebben beide auto’s bij lange ritten ruim voldoende bereik, het realistisch bereik van de Mitsubishi is 350-370 km, dat lijkt mij ruim voldoende.
De Skoda komt ongeveer 65 km verder.
Net als bij een brandstof auto is het werkelijke verbruik sterk afhankelijk van o.a. snelheid, temperatuur en rijstijl.

Ga ze ook gewoon in de praktijk vergelijken.

We kijken zelf o.a. naar een Zaptec Go 2 laadpaal.

Succes.
Het zal er idd op neer komen dat we beide modellen moeten vergelijken / proefrit maken. Ruimte ervaren en garantie/kosten afwegen. Bedankt voor alle tips!
 
Klopt dat dat financieel gunstiger zou zijn. Zou liever ook niet zo veel geld kwijt zijn inderdaad..

Eens station willen we niet, dan valt er al heel veel af. Voor <€20.000 icm <50.000km en voldoende ruimte (zowel beenruimte als bagageruimte is een probleem bij de Puma) vind je vrij weinig helaas. Vandaar dat we onze zoektocht ruimer inzetten
Maar met 15k km per jaar is de km stand toch minder relevant? Je kunt prima je zoektocht ruimer opzetten op dat vlak naar een 100-120k. Rijd je in 5-6 jaar naar >200k toe...
Voor <20k en <120k km zou je toch genoeg passends moeten kunnen vinden in zowel ICE als EV land?
 
Maar met 15k km per jaar is de km stand toch minder relevant? Je kunt prima je zoektocht ruimer opzetten op dat vlak naar een 100-120k. Rijd je in 5-6 jaar naar >200k toe...
Voor <20k en <120k km zou je toch genoeg passends moeten kunnen vinden in zowel ICE als EV land?
Denk dat de uitdaging ligt bij veel ruimte maar geen station. SUV is gewild, dus hogere prijzen. Maar het kan wel. Ook als EV.
 
Tip voor betaalbare jonge occasion (onder de 20k) met veel ruimte, je wens is volgens mij (correct me if i am wrong) een (jonge) auto met ruimte, maar geen station. Bij een station krijg je wel veel laadruimte voor relatief minder geld.

Hieronder een voorbeeld van een SUV uit 2023 rond de 50.000km voor minder dan 18.000 EUR.

Veel value voor money. De Duster is ook nog eens op Gas, waardoor het verschil in tanken met EV sowieso al minimaal wordt.

Deze Mazda zit op 25k maar staat ook goed bekent:

Mijn grootste tip is de Dacia Jogger, die is echt heel ruim en goed uitgerust en vindbaar ook bouwjaar 2023, rond de 16/17.000 EUR met 50.000km op de klok. Maar dat is een soort station-idee.

Voor de rest van het geld tot 30k, zou ik aanraden veel leuke dingen te doen met de kids.
 
Laatst bewerkt:
Tip voor betaalbare jonge occasion (onder de 20k) met veel ruimte, je wens is volgens mij (correct me if i am wrong) een (jonge) station.
You're wrong:
Eens station willen we niet, dan valt er al heel veel af. Voor <€20.000 icm <50.000km en voldoende ruimte (zowel beenruimte als bagageruimte is een probleem bij de Puma) vind je vrij weinig helaas. Vandaar dat we onze zoektocht ruimer inzetten
 
Naast dat we het minder mooi vinden zijn het lage auto's, en daardoor eerder wagenziekte. Hogere instap helpt daar wel iets tegen is ojze ervaring
Hebben jullie sneller dan gemiddeld last van wagenziekte? Of één van de kinderen?
Bij EV's kan het voorkomen dat je er dan ook sneller last van hebt namelijk. Kan je meenemen in de keuze. De invloed van hoge instap, geen idee, vooral goed zicht lijkt mij belangrijk.
 
Als je thuis kunt laden ; neem een goede laadpaal met MID meter en meld je aan bij een ERE handelaar, dan krijg je al snel 30-50% van je stroomprijs per kWh terug. Los van wat je met je panelen kunt laden is dit niet te evenaren qua prijs/km met benzine. Wagenziekte is wel een ding idd, maar hangt van de persoon en auto af, - testritje maken! - Eenmaal aan de EV wil je niet meer terug is mijn ervaring. Bij thuisladen slijt je accu amper, ik zou eerder bang zijn dat er een keer iets door de bodem /accu slaat wat op de weg ligt.
 
Als je thuis kunt laden ; neem een goede laadpaal met MID meter en meld je aan bij een ERE handelaar, dan krijg je al snel 30-50% van je stroomprijs per kWh terug. Los van wat je met je panelen kunt laden is dit niet te evenaren qua prijs/km met benzine. Wagenziekte is wel een ding idd, maar hangt van de persoon en auto af, - testritje maken! - Eenmaal aan de EV wil je niet meer terug is mijn ervaring. Bij thuisladen slijt je accu amper, ik zou eerder bang zijn dat er een keer iets door de bodem /accu slaat wat op de weg ligt.
Thanks! Heb je nog tips waar je qua bodem op moet letten? Bepaalde modellen die kwetsbaardere bodem hebben?
 
Terug
Bovenaan