Er is een puntje van aandacht bij negatieve carterventilatie:
Je kan gewoon de slang van de carterventilatie weghalen/losgooien. Dat geeft een oliemist die door blowby uit de ventilatieopening geblazen wordt. Heerlijke, vette troep waar geen enkele monteur in wil roeren.
.
Je kan de carterventilatie van een filtertje voorzien. Dat geeft overdruk in het blok waardoor het blok meer zal zweten, afhankelijk van de hoeveelheid drab in het filtertje.
Je kan een catchcan toepassen die de olieresten alleen opvangt. Dan zal je regelmatig dit tankje moeten leeggooien, hoe vaak is sterk afhankelijk van het blok en van de conditie van het blok.
Je kan een catchcan nemen waarvan de olie terugloopt het blok in. Dat wordt eigenlijk alleen toegepast bij heftig getunede motoren die ook nog eens regelmatig vol gas gebruikt worden. Wedstrijd machines waarvan de olie na iedere wedstrijd toch vervangen wordt.
De hoeveelheid smerige damp die uit het blok komt is afhankelijk van de hoeveelheid verbrandingsgas die langs de zuigers gaat (blowby). Deze hoeveelheid is weer afhankelijk van de passing van de zuiger (zijn de zuigers / zuigerveren versleten ? ) en de mate van cilindervulling. Ga je deze vulling verhogen door tuning, zal de blowby toenemen en zal er meer oliedamp uit het blok geblazen worden.
Dat negatieve carterventilatie ook veroudering van de olie teweegbrengt wist ik slechts deels. Bij de laatstgenoemde oplossing waarbij de viezigheid terugloopt het blok in, is het niet moeilijk te begrijpen waarom. Bij de andere oplossingen zal je echt per geval moeten kijken (meten) welke oplossing voldoet. Ik heb recent nog ontdekt dat een bekende fabrikant zijn "catchcan" zo klein ontwerpt dat je hem regelmatig moet vervangen.
Er is echter nog een puntje van aandacht wat het makkelijkst te begrijpen is bij een eencilinder. De zuiger drukt de lucht in de verbrandingskamer samen maar tegelijkertijd zuigt hij de lucht onder de zuiger aan. Een open carterventilatie zal dus de lucht er pulserend in en uit gooien en of je dat met een olie-water-zand mengsel doet of met lucht uit de schone kant van het luchtfilter maakt toch wel wat verschil.