wat betekend de toevoeging sequentiële bij een 5 of 6 traps of traploze automaat.

herman Witjes

Net ingestapt
Als ik op de carbase autovegelijker kijk van autoweek zie ik de ene keer bij automaat alleen 5v of 6v staan en een andere keer 5v of 6v sequentiële automaat of alleen traploze automaat of sequentiële traploze automaat. De term sequentiële zie ik niet terug bij een 4 traps of een automaat met dubbele koppeling. Mijn vraag is dus niet wat is het verschil tussen een 5 of 6 traps automaat en een traploze automaat , maar wat de term sequentiële inhoudt en wat het voor of nadeel er van is.

Groeten Herman en al vast bedankt.
 
Er wordt vaak veel onzin geplaatst bij advertenties op auto(ver)koop sites. Één daarvan is sequentiële traploze automaat, aangezien dat een contra dictio in terminus is. Een traploze automaat is een CVT, die met duwband of planetair tandwielstelsel werkt. Een sequentiële auotmaat is vaak een geautomatiseerde handbak met droge plaat koppeling, en is dus allesbehalve traploos.
Sequentieël betekend eigenlijk : op elkaar volgend. dus de ene versnelling na de andere, zonder overlap, zoals bij een DSG bak met dubbele koppeling het geval is, waar de volgende versnelling al wordt ingeschakeld als de vorige (huidige) nog actief is.
 
M'n Laguna heeft een "sequentiële" automaat volgens AW... gewoon eentje met een koppelomvormer. Kan 'm wel met de pook schakelen: hoger of lager. Dat nijgt dan sequentieel te zijn.
 
Als je op google sequentiële versnellingsbak ingeeft volgen er 57.800 resultaten, daar is vast wel eentje bij die duidelijk antwoord op je vraag geeft.
 
Een sequentiële versnellingsbak is een automatische versnellingsbak (zonder koppelingspedaal) waarbij je toch nog kunt schakelen, vaak door middel van een tik aan het pookje of flippers achter het stuur.

Voorbeelden zijn bijvoorbeeld de Selespeed van Alfa Romeo/FIAT of TipTronic van Porsche.
 
Ook bij een DSG-bak in diverse VAG-producten kun je schakelen met een tik tegen het pookje (mijn Skoda Rapid) of met flippers achter het stuur (mijn vorige auto, Volkswagen Tiguan).
 
Als ik mij niet vergis noem je het type versnellingsbak (naar voren-naar achteren) dat in bijvoorbeeld de rallysport veel gebruikt wordt ook sequentieel, maar is dat geen automaat.

In ieder geval lijkt me dat het los staat van het aantal trappen.
 
in de mensen mond: een automaat die je ook zelf kan schakelen.


auto werel: een wagen met een koppeling om te vertrekken en je moet zelf schakelen. maar tijdens het schakelen moet je geen koppeling gebruiken.
ook wel een race versnellingsbak. zijn redelijk prijzig. beginnen vaak pas vanaf 8.000 euro.
en word bedient door een as die vooruit en achteruit gaat, tijdens het schalelen.
 
Sequentieel betekent opvolgend. Bij sequentieel schakelen loop je opvolgend door de versnellingen, zonder over te kunnen slaan. De achterderailleur van een fiets is sequentieel, de ketting springt bij op of terugschakelen van tandwiel naar tandwiel zonder tandwielen over te kunnen slaan. Motorbakken zijn ook sequentieel, evenals racebakken. Inderdaad hoeft daar vaak niet ontkoppeld te worden, maar dat is omdat de ontsteking tijdens het schakelen kortstondig wordt onderbroken. Een normale handbak van een auto is niet sequentieel, je kunt versnellingen overslaan bij op of terugschakelen, bv van 2 naar 4 of 3 naar 1. Wat het bij een automaat doet is gissen voor mij. Ik vermoed dat het inderdaad om de manuele + - stand gaat, waarmee iedere versnelling gepasseerd moet worden zonder over te kunnen slaan. Je hebt dus ook geen h-patroon, alleen vooruit en achteruit klikken. Dat lijkt qua schakelen op de fietsverstellers, de motorbak en een echte sequentiële racebak. Aardig detail: bij racebakken zit de + aan de achterkant. Logischer dan bij veel particuliere auto's, waarbij de + naar voren staat. Bij stevig accelereren is het logischer een pook naar achteren te trekken, bij hard afremmen juist om naar voren te duwen.
 
Terug
Bovenaan