Vorige week APK, nu een groot probleem.

A

Anoniem

Guest
Vorige week heeft mijn vrouw haar auto (Lancia Ypsilon uit 2000) laten keuren en is er onderhoud gepleegd. Kosten €500.
De ventilatie is o.a. vernieuwd.
Gisteren ging een lampje branden, auto aan de kant gezet en op laten halen door de garage. Vandaag kreeg ze te horen dat na het starten de auto al snel staat te koken. Om goed te kunnen bepalen wat het probleem is moet de motor uit elkaar. Waarschijnlijk is het de kopppakking, aldus de monteur. Een reparatie van minimaal €1000. Dat is de auto dus niet meer ward.
Vragen:
1. Volgens de monteur is dit een proces dat al jaren speelt en dat niet geconstateerd kon worden tijdens de beurt. Gevalletje pech. Klopt dat?
2. Wat te doen met de auto. Naar de sloop, op marktplaats met de mededeling dat er een koelingsprobleem is of ........
3. Wat valt er voor zo'n auto te vragen met APK, maar met een probleem?

Bedankt voor het lezen van de mail en het meedenken.
 
1 ja, als er geen problemen waren.
2 ergens anders wat prijzen opvragen.
3 valt zonder verdere info niets over te zeggen.

Zou sowieso eens ergens anders gaan vragen, bij voorkeur een specialist. Als de auto verder goed is, zou hierom weg doen wel eens zonde kunnen zijn.
 
Dank voor je reactie.
Inruilen bij een Honda dealer. Want?:)
 
1. Een defecte koppakking zal niet jaren lang onopgemerkt blijven, dus het verhaal van de monteur dat dit al jaren speelt, is onzin. Wel is het flink pech hebben.

2. Wegbrengen naar de sloop. Deze wagen kun je met goed geweten niet meer doorverkopen aan een particulier, vind ik.

3. Veel meer als 250-500 euro zal je er niet voor krijgen, met dit probleem. ( zonde van die 500 euro aan onderhoud)
 
Excellentie zei:
2. Wegbrengen naar de sloop. Deze wagen kun je met goed geweten niet meer doorverkopen aan een particulier, vind ik.

Als je het euvel bij verkoop eerlijk vermeldt & je weet een koper te vinden die het leuk vindt om zelf te klussen, waarom niet?

Overigens zou ik eerst maar eens heel goed checken of het oververhitten niet ergens anders door wordt veroorzaakt (ventilator, thermostaat, koelsysteem).
 
Toevallig een garage die ook 2e hands of nieuwe auto's verkoopt?
In elk geval is een auto die warmloopt niet per definiete toe aan een nieuwe koppakking. Het kan goed zijn dat de thermostaat simpelweg niet open gaat. Dan kookt de boel ook een stuk sneller.
Zou eerst eens de thermostaat eruit (laten) halen) en kijken of het probleem zich blijft voordoen. Zo ja: WAARSCHIJNLIJK koppakking, zo nee: mogelijk gewoon een kapotte thermostaat.

Maar als de auto daadwerkelijk binnen 5 minuten al staat te koken met dit weer -> Koppakking.
Bij stationair draaien duurt het minstens 10 a 15 minuten voordat een auto normaal op temperatuur is. Bij gemiddeld 80 graden gaat de thermostaat al open (waardoor de temperatuur in controle word gehouden) en enkele minuten later zal de ventilator aanslaan omdat de temperatuur blijft oplopen (en rond de 90 moet blijven)

Mijn mening: Garage kan veel zeggen, maar koppakking is bij een warmloper pas de 2e of 3e boosdoener, omdat het meestal een gevolg is van een warmloper waarmee te lang is doorgereden.

Dus zoals hierboven ook al word gezegd: eerst andere oorzaken uitsluiten, dan pas koppakking.
Overigens is een lekke koppakking ook zichtbaar als je met een camera in de cilinders kijkt. Iets wat niet zo snel word gedaan.
 
De 1.2 had volgens mij wel eens wat gedoe met koppakkingen, had mijn moeder toen ook bij haar Punto.
€1000,- reparatie is overdreven. Shoppen loont, voor de helft van het geld moet het ook kunnen.
Pijnlijk, maar voor die €500 die je nu (weer) moet investeren, heb je geen gelijkwaardige vervanger. Ik zou dus shoppen en 'm ergens voor max €500 laten repareren. Zelfs €500 is eigenlijk wat aan de hoge kant vind ik.
 
Ter verduidelijking (misschien): De auto had vorige week geen echte problemen. Wel werkte de regulator van de verwarming niet. Alleen de hoogste stand blies nog. Dit is afgelopen donderdag verholpen.
Vrijdag is er mee gereden en gisteren ging het lampje branden. Ook, zegt mijn vrouw, startte de auto wat moeilijker. Er moest flonk wat gas bijgegegeven worden om de motor draaiende te krijgen. De monteur deed meteen een controle en volgens hem zat er geen of te weing koelvloeistof in het systeem. De meter in de auto sloeg ook door en staond in het rood en toen ging dus het lampje branden.
Vanmiddag zei de monteur dat er wel genoeg vloeistof in het systeem zit, er geen sprake is van een lek, maar dat de motor al heel snel warm wordt (borrelen noemde hij het). Er moet dus volgens hem gezocht worden in de motor zelf en volgens hem zal het de koppakking zijn.
De garage is trouwens wel een merkgarage, geen Lancia.
 
1. Kan inderdaad kloppen naar mijn ervaring. Mijn broer had het met een Fiat Tipo diesel zonder enige vooraankondiging op de autosnelweg.

2. Wat doen met de auto ? Hangt er helemaal vanaf. Hoeveel kilometers heeft de auto al gelopen ? Hoe is de algemene onderhoudstoestand (afgezien van de koppakking) ? Bevalt de auto nog goed of wil je eigenlijk een andere auto (bijvoorbeeld groter vanwege gezinsuitbreiding of vanwege veranderd gebruik voor familie/vrienden/sportvereniging/etc.).

Ik heb vorige week nog met een gerust hart 1.000 euro voor grote beurt + APK uitgegeven aan mijn Lancia Kappa uit 1995 met 252.000 kilometer op de teller omdat ik weet dat ik de auto wil houden, dat de motor nog goed is (verbruikt geen meetbare hoeveelheid olie) en omdat de auto aan mijn gebruik en wensen voldoet. Terwijl de marktwaarde van de auto 500 euro is. Maar dat is niet echt relevant, ik heb de auto 14 jaar geleden gekocht voor 4.500 euro en ik beschouw hem al lang als volledig afgeschreven. Daarom beschouw ik de onderhoudskosten als lopende kosten.

Jouw auto is uit 2000 en die is redelijkerwijs ook 100% of bijna 100% afgeschreven. Als je denkt dat de auto afgezien van de koppakking goed is, dan zou ik hem gewoon laten repareren. Als je een andere tweedehands koopt, dan kun je ook tegen allerlei problemen aanlopen die je makkelijk 500 tot 1.500 euro kosten.

3. Waarde met een kapotte koppakking is naar mijn inschatting (ik ben jurist en accountant maar geen autohandelaar, dus neem mijn inschatting niet als de ultieme waarheid) nul tot een paar honderd euro hooguit. Maar zoals ik hierboven al aangaf bij dit soort auto's moet je redenering vanuit bedrijfseconomisch oogpunt niet zozeer zijn wat de aan- en verkoopwaarde is, maar wat je verwachting is voor de lopende kosten. Veel mensen staren zich blind op een onderhoudsrekening van 1.000 euro en geven vervolgens zonder veel na te denken 2.000 of 3.000 euro uit voor een andere auto en vervolgens nog eens 500 tot 1.500 euro om die auto in goede staat te brengen. Dan ben je (veel !) goedkoper uit met het repareren van je huidige auto.
 
Allereerst hartstikke bedankt voor het meedenken allen. Tof dat er zoveel moeite genomen wordt om ons van advies te voorzien.
Ja, de auto is natuurlijk al "afgeschreven". De auto heeft trouwens 180.000 km. gelopen.
Punt is, waar ligt de grens? En ik begrijp dat we die alleen zelf kunnen bepalen. Je ziet Lancia's (Yp) best nog wel rijden die veel ouder zijn. Maar ergens stopt het.
De monteur vertelde donderdag nog, dat de reparaties nog wel te verantwoorden zijn. Binnenkort een bandje en de volgende keer bij de APK moet er wat gelast worden, maar verder geen echt probleem. En dan dit. Wie vertelt ons dat er straks niet weer wat is? Je gaat nu twijfelen.
 
Een vriend van mij heeft een maand of 4 geleden zijn auto verkocht: een Volvo V50 2.0d. Altijd vele en fijne kilometers mee gemaakt, richting werk en op vakantie.

De volgende eigenaar kocht de auto van hem en besloot om 'm dezelfde middag nog eventjes over de Duitse autobaan te jagen, (toch maar een stukje vanuit Limburg) tot zijn verbazing gingen op het dashboard ineens allerhande toeters en bellen rinkelen; motortemperatuur te hoog.

Na diagnose bleek dat de koppakking begon na te laten, dit euvel meldde zich pas wanneer er flinke warmteontwikkeling optrad.
Mijn vriend heeft er naar eigen zeggen nooit iets van gemerkt, maar de auto werd de laatste tijd ook alleen nog maar voor korte stukken gebruikt.

Wanneer hij dit geweten had, had hij wel 1000 euro (of iets in die richting) van de prijs af gedaan en het erbij vermeld, want nu heeft hij met ellende achteraf gezeten, en een ontevreden koper. Want die wilt ''dat was voorheen niet'' natuurlijk niet geloven.


Hiermee wil ik maar zeggen, een koppakking die het ver achter zich heeft kan zich in jou geval natuurlijk ook al eerder voor gedaan hebben. Wellicht alleen nog niet gemerkt.
Normaliter word dit inderdaad niet snel geconstateerd bij een beurt, tenzij olie bij de koelvloeistof zit, of andersom. Uitwendige lekkage van deze vloeistoffen kan natuurlijk ook nog.

Wat je met de auto wilt doen ligt helemaal aan jezelf, wanneer je een klein budget hebt, en een andere wilt kopen, zal het (bijna) altijd ellende van anderen zijn. Nu weet je precies hoe jou auto eraan toe is, en wat je kunt verwachten van onderhoud of reparaties.
Wanneer je iets meer te besteden hebt zou ik toch persoonlijk gaan kijken naar een nieuwere auto.
 
De waarde van zo'n auto met defecte motor ligt zo ongeveer op kiloprijs, echt populair zijn deze modellen ook niet.
Motor laten repareren... 700 tot 1500 euri afhankelijk of het de koppakking of de cilinderkop is die kapot is. (distributie en waterpomp ook maar gelijk vervangen als alles los ligt)
Nieuw bandje 50 euro, en volgend jaar weer laswerk à 250 euro en wat er misschien nog meer bij komt (uitlaat, homokineet, wiellager, remmen???)... bij die leeftijd en kilometerstand blijft het gewoon een kansspelletje.

Allemaal leuk voor de doe-het-zelver, maar als je alles moet laten doen heb je die economische grens wel ongeveer bereikt waarop vervangen een verstandige keuze zal zijn.
Maar goed, ik kan natuurlijk niet in jou budget kijken.;)
 
DutchCarManiac zei:
..De volgende eigenaar kocht de auto van hem en besloot om 'm dezelfde middag nog eventjes over de Duitse autobaan te jagen...

Das gewoon vragen om problemen bij een auto waar je de historie niet van kent. Zelfs met een nieuwe auto is dit zeer onverstandig om te doen (ervan uit gaande dat ie m flink op zijn staart heeft getrapt...)

Eigen schuld, dikke bult zou ik dan zeggen.
 
Een koppakking kan het in één keer begeven. Een paar jaar terug mee gemaakt dat een corsaatje vanuit het niets een complete mistwolk veroorzaakte op de snelweg.
 
Lancia Yp,
15 jaar oud,
180.000 km,
1.000 EUR kosten...

Mijn gevoel zegt: "afscheid nemen".
 
British Racing Green zei:
Lancia Yp,
15 jaar oud,
180.000 km,
1.000 EUR kosten...

Mijn gevoel zegt: "afscheid nemen".

Als de auto verder in prima conditie en hij bevalt goed, waarom zou je... Wat koop je terug voor 1000,- euro, dat is ook een pure gok.
Echter, geeft de ts. aan dat er ook laswerk aan zit te komen, meestal is dat wel een serieus teken dat het einde van de auto nadert..
En dan denk ik ook, dat je toch wel serieus moet gaan nadenken over een eventueel afscheid..
 
Afhankelijk van of de auto verder nog aan de wensen voldoet, zou ik erin blijven rijden. Een koppakking laten doen kost echt geen 1000,-, zie bijv https://www.serviceright-autos.nl/koppakking_vervangen/lancia en evt kan je ook offertes opvragen op bijv https://www.carsom.nl/ :) Shoppen loont!

Ook kan het een idee zijn rond te vragen bij DHZ garages, soms loopt daar ook personeel rond wat je helpen kan en wil. Je voert dan zelf het meerendeel van het werk uit, zij helpen je bij alles wat je niet kan. Dit soort klussen zijn namelijk vooral arbeidsintensief, qua materiaal kost het de kop niet.




En mocht de auto niet meer aan de wensen voldoen, tja, dan zou ik hem gewoon wegdoen. Maar dan vraag ik me af waarom je net al 500 piek in een nieuwe APK hebt gestopt ;)
 
Pobresh zei:
DutchCarManiac zei:
..De volgende eigenaar kocht de auto van hem en besloot om 'm dezelfde middag nog eventjes over de Duitse autobaan te jagen...

Das gewoon vragen om problemen bij een auto waar je de historie niet van kent. Zelfs met een nieuwe auto is dit zeer onverstandig om te doen (ervan uit gaande dat ie m flink op zijn staart heeft getrapt...)

Eigen schuld, dikke bult zou ik dan zeggen.

Ik ben het helemaal met je eens!
Zelfde als de motorrijders nu, paar maanden niet gereden met het ding, maar wel meteen het gas vol open trekken. Ben benieuwd wanneer de eerste weer een flinke schuiver maakt over het asfalt, bij voorkeur dan wel in spijkerbroek en polo shirtje..
 
British Racing Green zei:
Lancia Yp,
15 jaar oud,
180.000 km,
1.000 EUR kosten...

Mijn gevoel zegt: "afscheid nemen".

Mijn gevoel ook. Maar: er zit net 500,- in dus technisch is ie goed. Een Ypsilon is een pragmatisch autootje waar veel eigenaren aan verknocht zijn en voor 1.000,- heb je wellicht geen andere die beter is dan deze na de reparatie. Ik snap het dilemma. Is je portemonnee niet zo dik? Shop dan even voor een goede en goedkope reparateur. Die zijn er wel. Houd je misschien een paar honderd euro in je zak voor dezelfde klus.
 
VanOosten zei:
Vorige week heeft mijn vrouw haar auto (Lancia Ypsilon uit 2000) laten keuren en is er onderhoud gepleegd. Kosten €500.
De ventilatie is o.a. vernieuwd.
Gisteren ging een lampje branden, auto aan de kant gezet en op laten halen door de garage. Vandaag kreeg ze te horen dat na het starten de auto al snel staat te koken. Om goed te kunnen bepalen wat het probleem is moet de motor uit elkaar. Waarschijnlijk is het de kopppakking, aldus de monteur. Een reparatie van minimaal €1000. Dat is de auto dus niet meer ward.
Vragen:
1. Volgens de monteur is dit een proces dat al jaren speelt en dat niet geconstateerd kon worden tijdens de beurt. Gevalletje pech. Klopt dat?
2. Wat te doen met de auto. Naar de sloop, op marktplaats met de mededeling dat er een koelingsprobleem is of ........
3. Wat valt er voor zo'n auto te vragen met APK, maar met een probleem?

Bedankt voor het lezen van de mail en het meedenken.

Waarom legt niemand de link met de reparatie aan de ventilatie?
Ik vind het nogal een groot toeval dat hij juist na de rep aan de ventilatie de brui eraan geeft.
 
Ik zie het verband niet. De ventilatie heeft met je verwarming van doen. Maar het koelen van de motor is niet afhankelijk van de ventilatie. En mocht het toch de koelfan zijn, met het huidige weer zal je motor niet direct te heet worden. En aangezien de motor heel rap te heet wordt, zal het ook niets met de koelfan van doen hebben.
 
VanOosten zei:
Ter verduidelijking (misschien): De auto had vorige week geen echte problemen. Wel werkte de regulator van de verwarming niet. Alleen de hoogste stand blies nog. Dit is afgelopen donderdag verholpen.
Vrijdag is er mee gereden en gisteren ging het lampje branden. Ook, zegt mijn vrouw, startte de auto wat moeilijker. Er moest flonk wat gas bijgegegeven worden om de motor draaiende te krijgen. De monteur deed meteen een controle en volgens hem zat er geen of te weing koelvloeistof in het systeem. De meter in de auto sloeg ook door en staond in het rood en toen ging dus het lampje branden.
Vanmiddag zei de monteur dat er wel genoeg vloeistof in het systeem zit, er geen sprake is van een lek, maar dat de motor al heel snel warm wordt (borrelen noemde hij het). Er moet dus volgens hem gezocht worden in de motor zelf en volgens hem zal het de koppakking zijn.
De garage is trouwens wel een merkgarage, geen Lancia.

Dit bedoel ik.
 
Rayban zei:
VanOosten zei:
Vorige week heeft mijn vrouw haar auto (Lancia Ypsilon uit 2000) laten keuren en is er onderhoud gepleegd. Kosten €500.
De ventilatie is o.a. vernieuwd.
Gisteren ging een lampje branden, auto aan de kant gezet en op laten halen door de garage. Vandaag kreeg ze te horen dat na het starten de auto al snel staat te koken. Om goed te kunnen bepalen wat het probleem is moet de motor uit elkaar. Waarschijnlijk is het de kopppakking, aldus de monteur. Een reparatie van minimaal €1000. Dat is de auto dus niet meer ward.
Vragen:
1. Volgens de monteur is dit een proces dat al jaren speelt en dat niet geconstateerd kon worden tijdens de beurt. Gevalletje pech. Klopt dat?
2. Wat te doen met de auto. Naar de sloop, op marktplaats met de mededeling dat er een koelingsprobleem is of ........
3. Wat valt er voor zo'n auto te vragen met APK, maar met een probleem?

Bedankt voor het lezen van de mail en het meedenken.

Waarom legt niemand de link met de reparatie aan de ventilatie?
Ik vind het nogal een groot toeval dat hij juist na de rep aan de ventilatie de brui eraan geeft.

Volgens mij wordt met ventilatie hier de aanjager voor de verwarming bedoeld en niet de koelventilator. Heeft er dus niets mee te maken.
 
Zo, nog even een laatste reactie. Allereerst hartelijk bedankt iedereen voor de adviezen en het meedenken. Erg aardig!!
De auto is verkocht en vanochtend opgehaald. Beslissing was moeilijk meer doordat mijn vrouw hartstikke gehecht was aan haar auto. Ze vond de Lancia juist zo'n eigen auto.
Nu op zoek naar een vervanger. Eerst maar eens criteria opstellen.
Ben zelf voor een nieuwe, zonder zorgen rijden.
Zij wil graag weer een eigenzinnige auto. Wordt een lastige, betrouwbaar en eigenzinnig.

Nogmaals bedankt en iedereen een heel fijne voortzetting van de zondag.
 
Terug
Bovenaan