Autotests  |  Audi Q3 2.0 TDI 177pk quattro (2012)

Audi Q3 2.0 TDI 177pk quattro
25 augustus 2012

Signalement

Audi
Q3 2.0 TDI 177pk quattro
5-deurs, suv
7 versnellingen sequentiële automaat
2012
€ 50.720

De premiummerken maken overuren om elk gaatje in het gamma dicht te plamuren met wéér een nieuwe carrosserievariant. Zo heeft BMW de merkwaardige cross-over X1. Audi komt nu met het antwoord: maak kennis met de Audi Q3.

Nu is het natuurlijk niet zo dat Audi pas is begonnen met het bedenken en tekenen van de Q3 toen BMW de X1 onthulde. De start van die ontwikkeling gaat vele jaren terug. Wanneer je beseft dat de Q3 technisch bijna identiek is aan de Volkwagen Tiguan, gaat het zelfs nog veel verder terug dan je in eerste instantie zou verwachten. Evengoed bracht BMW als eerste zo’n kleine, premium-SUV op de markt. Aan Audi de taak om de achtervolging in te zetten met de nieuwe Q3, een auto die met zijn wat bolle uiterlijk wat goedmoediger, minder ‘kwaad’ oogt dan zijn grote voorbeeld.

Het gamma van de Q3 is vooralsnog redelijk beperkt. Eén benzinemotor (wel met verschillende vermogens) en één dieselmotor. Verder is de auto tot nu toe enkel met Quattro-aandrijftechniek beschikbaar, ook al staat het platform ook voorwielaandrijving toe. Het geeft aan hoe Audi de auto in de markt wil zetten: als volwaardige SUV. Dat is tijdelijk, want versies met enkel aandrijving op de voorwielen zullen volgen. Veel zal het potentiële kopers niet uitmaken, want hoe vaak verlaat de gemiddelde kleine SUV in Nederland nu daadwerkelijk de verharde weg?

 

Krachtige diesel

We zijn op pad met de 2.0 TDI met 177 pk en 380 Nm, de bekende commonraildiesel die we in heel veel auto’s van de Volkswagen-groep terugvinden. Hij weet prima raad met de Q3, die een gewicht van 1.560 kilogram op de schaal brengt. De TDI verspreidt zijn vermogen heel goed over een heel breed toerenbereik. Hij is gekoppeld aan een zeventraps S-Tronic-bak met dubbele koppeling. Die houdt het toerental in principe extreem laag om het verbruik te drukken. Geef je gas bij, dan schakelt hij wel vlot terug om je in het goede toerengebied te krijgen.

Wanneer we binnen in de Q3 gaan zitten, merken we dat het meer is dan een Allroad-versie van een Audi A3 van de nieuwe generatie. Je zit erg hoog, zodat je een behoorlijk op-de-bok-gevoel krijgt. Onze Q3 heeft een hoop opties, waardoor het geheel er uiterst luxueus uitziet. Het halfleer op de stoelen oogt misschien nog wel mooier dan volledig leer. De navigatie en MMI zorgen voor een opgeruimd dashboard. Wat de test-Q3 niet had, was Drive Select. Net zoals in andere Audi’s pas je hiermee het rijgedrag van de auto aan, onder meer op het gebied van stuurgedrag, gasrespons en onderstel. Het sturen viel ons eigenlijk nog het meest op. Zonder Drive Select heb je een indirect sturende auto met bijzonder weinig stuurgevoel. Je hoepelt je werkelijk te pletter in deze Audi.

De Q3 duikt en helt een klein beetje en is zeker niet erg hard gedempt. Door het aanschaffen van Drive Select kun je in de Q3 dynamische demping krijgen. Dat maakt de auto afhankelijk van de keuzestand comfortabeler of sportiever. De ruimte achterin houdt niet over, maar dramatisch slecht is het ook weer niet. De hoofdruimte is overigens wel goed, het zijn meer de benen van langere mensen die klem komen te zitten. Qua basisuitrusting valt er weinig te klagen. Airco, audio en lichtmetaal zijn standaard, voor zaken als navigatie, leren bekleding en automatische airco moet je echter fors bijbetalen.

Eindoordeel

De diesel is krachtig en de S-Tronic-transmissie schakelt supersnel, maar het verbruik is hoog en de interieurruimte beperkt.

ster vol ster vol ster vol ster leeg ster leeg

 

Technische gegevens

Brandstofdiesel
Cilinders4 in lijn
Kleppen/cilinder4
Brandstofsysteemcommon rail
Cilinderinhoud1968 cc
Maximaal vermogen130 kW/177 pk bij 4200 tpm
Maximaal koppel380 Nm bij 1750 tpm
 mail naar een vriend plaats dit bericht op nujij plaats dit bericht op hyves plaats dit bericht op linkedin plaats dit bericht op digg maak een bookmark op delicious
 
 
Gedragsregels AutoWeek.nl:
  1. Gebruikers zullen geen misleidende, racistische, beledigende, seksistische, discriminerende, bedreigende of anderszins kwetsende uitingen doen, grof taalgebruik hanteren, misplaatste grappen maken of andere gebruikers op een andere manier lastig vallen.
  2. Gebruikers zullen elkaar met het nodige respect behandelen. Schelden, beledigen of op de man spelen zijn niet toegestaan. Ook onrust stoken of berichten die de sfeer bedreigen zijn niet toegestaan.
  3. Het plaatsten van privé-informatie, privécorrespondentie of iemands beeltenis zonder de uitdrukkelijke toestemming van die persoon is niet toegestaan.
  4. Misleiding, oplichting of je voordoen als iemand anders is niet toegestaan.
  5. Het maken van reclame en het doen van commerciële aanbiedingen is niet toegestaan.
  6. Het is niet toegestaan auteursrechtelijk beschermde foto's te gebruiken of foto's van een webserver zonder toestemming van de hostende partij.
De redactie kan uitingen die niet voldoen aan de gedragsregels of onrechtmatig zijn te allen tijde afkeuren voor plaatsing, verwijderen of aanpassen. Gebruikers die zich (herhaaldelijk) niet aan bovenstaande regels houden kan de schrijftoegang ontzegd worden.

 

 

Foto's en video's bij dit artikel

AutoWeek Autoverzekering

bij total loss: autowaarde garantie +10%

Logo AutoWeek Verzekeringen





Volg AutoWeek

AutoWeek Dubbeltest

Cross-overs met kapsones: BMW X1 - Audi Q3
© 2013 Sanoma Media Netherlands B.V.
Adverteren - Abonneren - Colofon - Contact - Copyright - Disclaimer - Privacy en cookiebeleid - RSS - Twitter - Sitemap
AutoWeek.nl - onderdeel Sanoma Media Netherlands groep